Około 28 osób wzięło udział w warsztatach animacji poklatkowej, które na początku wakacji zorganizowaliśmy w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach. Młodzież stworzyła film animowany, który będzie można oglądać 14 lipca w Kinie Kultura. Seans o godzinie 17:00. Wstęp wolny!

Głównym organizatorem warsztatów był Młodzieżowy Dom Kultury w Starachowicach oraz Stowarzyszenie Promocji Talentów przy MDK. Zajęcia warsztatowe odbywały się w pierwszym tygodniu wakacji, od poniedziałku 24 czerwca do soboty 29 czerwca, w godzinach od 10:00 do 16:00. Młodzież w tym czasie tworzyła film animowany – odbyły się warsztaty twórcze, scenariuszowe, plastyczne i animacyjne. Warsztaty poprowadzili Bogumiła  Celuch i Kacper Celuch – graficy, którzy obecnie pracują w Krakowie, a których pasją jest animacja poklatkowa – realizatorzy kilkunastu autorskich projektów w tej technice m.in. „Gdzie śpią żaby”, „Bajka z morałem”, „Pewnego razu w Starachowicach”, Anna Paluch – instruktor pracowni młodych twórców MDK, poetka oraz Agnieszka Lasek – Piwarska – dyrektorka MDK.
– Uczestnicy projektu, pod okiem instruktorów od podstaw tworzyli film animowany – mówi Agnieszka Lasek – Piwarska – Podzieliliśmy grupę na pięć zespołów, każdy z nich zaczął pracę od scenariusza swojego krótkiego filmu. Potem młodzież pracowała nad scenografią, tworzyła rekwizyty i postaci  bohaterów swoich filmów. Gdy wszystko było gotowe zaczęliśmy nagrywać. A ten, kto kiedykolwiek zetknął się z animacją poklatkową wie, jak mozolna i wymagająca jest to praca. Szczęśliwie w warsztatach wzięli udział pasjonaci, którzy z wielkim zapałem, zaangażowaniem i radością animowali i fotografowali poszczególne sceny i potem z wielką satysfakcją obserwowali niezwykłe efekty swojej pracy.
Aby wszyscy działali pełną parą zapewniliśmy zdrowe drugie śniadanie i ciepłe danie obiadowe.
Podczas sześciodniowych warsztatów powstał film, który zatytułowaliśmy „Chodząca encyklopedia związków frazeologicznych”. Prapremierowy pokaz filmowy odbędzie się w niedzielę 14 lipca w Kinie Kultura  Starachowickiego Centrum Kultury o godzinie 17.00. Seans poprzedzi  krótka konferencja, podczas której zaprezentujemy swój projekt. Będzie też premierowy bankiet.
Materiał filmowy na razie jest w fazie postprodukcyjnej.  Film może mieć nawet kilkanaście minut. Nadmieńmy, że aby powstał film animowany potrzeba przynajmniej 12 zdjęć na sekundę!
„Animujemy” to cykl warsztatów artystycznych,  których celem było zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, które pozostają w okresie wakacji w miejscu zamieszkania.  Zadanie jest współfinansowane przez Gminę Starachowice oraz Powiat Starachowicki.

Leave a Comment