Już w najbliższą niedzielę 5 listopada o godz. 19.00 w koście pw. Wszystkich Świętych (ul. Świętej Barbary 1) w ramach XXXIV Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego z koncertem organowym wystąpi Jakub Choros.

Jakub Choros jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie organów dra hab. Arkadiusza Bialic, Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu gdzie wykształcił się w trzech specjalnościach: Muzyka kościelna (w klasie organów dr. Marka Fronca), Prowadzenie Zespołów (w klasie dyrygenckiej prof. Marty Kierskiej-Witczak) oraz Edukacja muzyczna, a także Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Legnicy w klasie organów Zenona Siegieńczuka

Przez 6 lat we współpracy z Urzędem Miasta Świeradów-Zdrój, świeradowską Parafią św. Józefa oraz Akademią Muzyczną we Wrocławiu organizował festiwal muzyki sakralnej PRO MUSUCA SACRA w Świeradowie-Zdroju, którym kierował od strony artystycznej.

Jako solista występował m.in. w Kaliningradzkim Soborze Katedralnym, katedrze radomskiej, katedrze legnickiej, katedrze pelplińskiej, na festiwalach SILESIA SONANS w Jeleniej Górze, Świętolipskie Wieczory Muzyczne, Zabrzańskie Dni z Muzyką Dawną, Letnie Podgórskie Koncerty w Krakowie  Jesiennych Spotkaniach z Muzyką Organową w Kielcach i w wielu innych.

Jest autorem albumów płytowych „Organy kościoła św. Jadwigi w Gryfowie-Śląskim” oraz „Organy kościoła NSPJ w Tarnowie”. Od 2017 roku pełni funkcję organisty kościoła seminaryjnego Zgromadzenia Księży Misjonarzy pw. Nawrócenia Św. Pawła w Krakowie.

 

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach     (ul. Świętej Barbary 1)

Pierwotny kościół w osiedlu robotniczym zbudowany był w stylu polskiego budownictwa drewnianego, według projektu architekta Jana Borowskiego ze Starachowic. Budowany był w latach 1921 – 1923 funduszami Starachowickiego Towarzystwa Zakładów Górniczych. W 1937 roku parafię erygował bp sandomierski Jan Kanty Lorek.

Obecny kościół zbudowano w latach 1976 – 1980, według projektu architekta Leopolda Taraszkiewicza z Gdańska i konstrukcji Tadeusza Lisiewicza, staraniem ks. Piotra Koby i Tadeusza Jędry. 25 listopada 1979 r. poświęcił go bp Piotr Gołębiowski.

Kościół konsekrował 9 października 1988 roku ks. bp Edward Materski. Odrestaurowaną świątynię i zrekonstruowane Papa Mobile poświęcił 15 czerwca 2008 ks. bp Zygmunt Zimowski.

Pierwotnie poświęcenia dokonać miał kard. Stanisław Dziwisz, ale podróż do Kanady na Światowy Kongres Eucharystyczny jako legata papieskiego zmieniła jego plany. Uroczystość wspomagał także duchowo o. Eugeniusz Augustyn OCist, opat klasztoru w Wąchocku. Odbyło się wówczas bierzmowanie klas trzecich gimnazjum. Od dnia ogłoszenia błogosławionym Jana Pawła II, parafia jest miejscem Jego kultu w diecezji radomskiej.

Proboszczem parafii jest ksiądz Sławomir Rak