XXXIV Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińkiego – 1 koncert – 8 października (niedziela) godz. 19.00 – Parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach (ul. Świętej Barbary 1)

AGATA KIELAR – DŁUGOSZ – wybitna polska flecistka, propagatorka muzyki polskiej, absolwentka studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz w Hochschule für Musik w Weimarze oraz Yale University w New Haven. Jest laureatką międzynarodowych konkursów fletowych m.in.: w Uelzen, Padwie, Ovadzie, Viggiano oraz Timisoarze. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München.  Współpracowała również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Jako solistka grała pod batutą takich dyrygentów, jak: Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Salwarowski, Marek Pijarowski, Agnieszka Duczmal. Do tej pory nagrała 18 albumów płytowych, na które składa się twórczość współczesnych kompozytorów, jak również twórców XIX wieku. W 2017 roku otrzymała nominację do prestiżowej nagrody fonograficznej ICMA w kategorii koncert solowy za płytę „Flute Reflections”. Jest propagatorką muzyki najnowszej. Do tej pory powstało ponad 200 utworów jej dedykowanych. Wielokrotnie prawykonywała koncerty polskich i zagranicznych kompozytorów m.in.: Enjotta Schneidera, Igora Shcherbakova, Pawła Mykietyna, Jerzego Kornowicza, Pawła Łukaszewskiego, Mikołaja Góreckiego, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, które transmitowane były przez czołowe rozgłośnie radiowe. Dokonała szeregu nagrań archiwalnych, radiowych oraz telewizyjnych. Za wybitne osiągnięcia otrzymała wiele nagród i stypendiów m.in: nagrody Komisji Fulbrighta oraz programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, DAAD, KAAD, All Flutes Plus, Jeunesses Musicales oraz Top Wind. Była wieloletnią stypendystką fundacji „Yehudi Menuhin Live Music Now”. Płyta z udziałem Artystki Roman Palester Concertinos wydana przez wytwórnię Anaklasis została nominowana do nagrody Fryderyk 2021. W 2021 roku otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Za wybitne zasługi dla kultury polskiej została odznaczona przez Prezydenta RP zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski.

ŁUKASZ DŁUGOSZ – skarżyszczanin,  należy do tych wybitnych artystów, którzy łączą najwyższy kunszt sztuki wykonawczej z niezwykłą aktywnością skoncentrowaną na promowaniu muzyki polskiej na świecie. Uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Luxemburskie PIZZICATO za płytę „Flute Stories” okrzyknęło Długosza jednym z najwybitniejszych flecistów na świecie. Artysta nagrał 58 albumów płytowych zawierających w przeważającej części muzykę polską które zostały  wysoko ocenione przez krytykę europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym wielokrotnie nagrodę International Classical Music Award (ICMA)  czy Fryderyki. Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven.  Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych w tym tak prestiżowych  jak w Paryżu,  Odense, Monachium oraz Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Koncert wykonywał m. in. w Nowym Yorku, Pekinie, Doha, Berlinie, Paryżu, Londynie, Rydze, Koblenz, Helsinkach. W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra. Do tej pory powstało ponad 200 utworów dedykowanych jemu oraz żonie Agacie Długosz. Większość powstałych dzieł są to dzieła symfoniczne, które po prawykonaniu nadal są promowane i uwieczniane fonograficznie. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie  wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony przez Prezydenta RP zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz otrzymał tytuł Profesora sztuki.

ARKADIUSZ BIALIC  – urodzony w 1976 roku, studiował w Akademii Muzycznej   w Krakowie w klasie organów Józefa Serafina oraz w Hochschule für Musik we Fryburgu Bryzgowijskim u Zsigmonda Száthmaryego. Odbył studia solistyczne w Hochschule für Musik und darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem pod kierunkiem Daniela Rotha, ukończone dyplomem Konzertexamen-Orgel (2003). Był stypendystą Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) Alfred Toepfer Stiftung oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Laureat międzynarodowych konkursów w Polsce, Francji i Szwajcarii, w tym Schweizer Orgelwettbewerb oraz, jako pierwszy Polak w historii, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów organowych Grand Prix de Chartres. Koncertował jako solista i kameralista, w tym z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją m.in. Antoniego Wita i Jerzego Maksymiuka. Dokonał szeregu nagrań radiowych dla radia polskiego i słowackiego, prawykonań muzyki polskiej (m.in.  Wziemięwzięcia Wojciecha Widłaka) oraz licznych nagrań płytowych, w tym: Oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego (DUX 2017), pierwszego polskiego nagrania La Nativité du Seigneur Oliviera Messiaena (DUX 2019), albumu solowego pt. Arkadiusz Bialic plays Bach, Górecki, Franck, Duruflé (Ars Sonora 2020) oraz Reliefu na organy solo Andrzeja Krzanowskiego w ramach projektu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Anaklasis (PWM 2022). Jako pedagog związany jest z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi klasę organów. W 2017 roku uzyskał stopień doktora, a w 2019 roku doktora habilitowanego. Obecnie w ramach pracy naukowej zajmuje się badaniem polskich sonat organowych XX wieku oraz organową muzyką francuską doby romantyzmu. Koncertuje w Polsce i za granicą (festiwale w Rzymie, Paryżu, Barcelonie, itp.), wykonując repertuar sięgający od renesansu po współczesność.

Program:

Agata Długosz – flet
Łukasz Długosz – flet
Arkadiusz Bialic – organy

Władysław Żeleński – Barcarola
Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga a-moll BWV 543
Jacques Ibert – Deux Interludes
Johannes Brahms – Preludium i fuga g-moll WoO 10
Philippe Gaubert – Divertissement Grec
Antonio Vivaldi /J.S. Bach – Concerto a-moll BWV 593 Allegro – Adagio – Allegro
Astor Piazzolla – Oblivion
Bis: Ennio Morricone – Gabriel’s Oboe

Parafia pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach
(ul. Świętej Barbary 1)

Pierwotny kościół w osiedlu robotniczym zbudowany był w stylu polskiego budownictwa drewnianego, według projektu architekta Jana Borowskiego ze Starachowic. Budowany był w latach 1921 – 1923 funduszami Starachowickiego Towarzystwa Zakładów Górniczych. W 1937 roku parafię erygował bp sandomierski Jan Kanty Lorek.
Obecny kościół zbudowano w latach 1976 – 1980, według projektu architekta Leopolda Taraszkiewicza z Gdańska i konstrukcji Tadeusza Lisiewicza, staraniem ks. Piotra Koby i Tadeusza Jędry. 25 listopada 1979 r. poświęcił go bp Piotr Gołębiowski.
Kościół konsekrował 9 października 1988 roku ks. bp Edward Materski. Odrestaurowaną świątynię i zrekonstruowane Papa Mobile poświęcił 15 czerwca 2008 ks. bp Zygmunt Zimowski.
Pierwotnie poświęcenia dokonać miał kard. Stanisław Dziwisz, ale podróż do Kanady na Światowy Kongres Eucharystyczny jako legata papieskiego zmieniła jego plany. Uroczystość wspomagał także duchowo o. Eugeniusz Augustyn OCist, opat klasztoru w Wąchocku. Odbyło się wówczas bierzmowanie klas trzecich gimnazjum. Od dnia ogłoszenia błogosławionym Jana Pawła II, parafia jest miejscem Jego kultu w diecezji radomskiej.
Proboszczem parafii jest ksiądz Sławomir Rak