Starachowickie Centrum Kultury  serdecznie zaprasza na spektakl teatralny p. t. “Caryca Katarzyna”, który odbędzie się  w dniu 17.11.2014r. t.j. poniedziałek  o godz. 18.00  w sali widowiskowej Starachowickiego Centrum Kultury. Spektakl wystawiony będzie przez Teatr im. Stefana Żeromskiego z Kielc.

Spektakl przeznaczony jest wyłącznie dla widzów dorosłych.

Bezpośrednio po spektaklu serdecznie zapraszamy chętnych widzów na warsztaty.  Będą one prowadzone przez dwójkę aktorów.

Czas trwania warsztatów około godziny.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny.

 

Spektakl to coś więcej niż tylko teatralna interpretacja historii legendarnej Carycy Katarzyny. Ambicją dramatopisarki(Jolanta Janiczak) i reżysera( Wiktor Rubin) było posłużenie się jej losem jako rodzajem metafory, mającej odsłonić mechanizmy pisania i tworzenia historii, roztaczając przed publicznością obraz tresowanego i dyscyplinowanego “w drodze na tron” ciała.

Uwagę przykuwa też znakomita aktorska obsada, szczególnie debiutująca na kieleckiej scenie Marta Ścisłowicz w tytułowej roli Carycy Katarzyny:

“Aktorka doskonale pokazuje przemianę ze zdziwionej i zaskoczonej okrutnym światem młodej dziewczyny, która chce być kochaną, w kobietę, która, żeby istnieć i znaczyć, musi się podporządkować twardym regułom gry obowiązującym na carskim dworze. Pozbawiona wszelkich złudzeń, nadziei na miłość, ze świadomością, że jest tylko elementem transakcji,
a ciało jej towarem na sprzedaż, z determinacją wchodzi w ten układ. Jest naturalna
i niewinna, bezwstydna, wyzywająca, a w konsekwencji groźna.”.

Marcie Ścisłowicz towarzyszą na scenie Joanna Kasperek, Dawid Żłobiński,  Beata Pszeniczna, Wojciech Niemczyk, Ewelina Gronowska, Tomasz Nosiński,  Andrzej Plata, Dagna Dywicka,  Edward Janaszek.

Leave a Comment