Wybór najbardziej magicznych z magicznych zdjęć  nadesłanych przez Was na  XVII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „MAGIA POWIATU STARACHOWICKIEGO. NATURA, KULTURA MATERIALNA,TRADYCJE” im.Jerzego Orzechowskiego padł w tym roku na trójkę twórczych i pełnych pasji ludzi.

  • Elżbieta Jabłońska – Starachowiczanka z urodzenia i wyboru. Sztukami plastycznymi isteresowała sie od najmłodszych lat. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach (kierunek konserwacja rzeźby) oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu (kierunek multimedia).  Należy Do Stowarzyszenie Artystów Plastyków Świętokrzyskich  w Kielcach Maluje techniką olejną oraz suchą pastelą. Najczęściej krajobrazy ,kwiaty i portrety. Obecnie stosuje szpachlę do tworzenia swoich prac. Zajmuje się również grafiką komputerową, projektowaniem zaproszeń i plakatów oraz aranżacją wnętrz. Prowadzę zajęcia malarskie i plastyczne w Spółdzielczym Domu kultury w Starachowicach. Od wielu lat systematycznie bierze udział w plenerach w Polsce i za granicą oraz w wystawach indywidualnych i zbiorowych.
  • Marcin Bondarowicz (ur. w 1976 r. w Starachowicach) rysownik i ilustrator. Zajmuje się plakatem, ilustracją prasową, współpracuje z wydawnictwami oraz magazynami biznesowymi, polityczno-społecznymi jak również serwisami i portalami informacyjnymi w kraju i za granicą. Uczestnik oraz juror w wielu międzynarodowych konkursach na rysunek prasowy oraz satyryczny. Laureat wielu prestiżowych nagród w krajowych oraz międzynarodowych konkursach kierowanych do profesjonalnych rysowników oraz ilustratorów prasowych. W 2023 roku Marcin Bondarowicz otrzymał jedną z najważniejszych nagród w swoim artystycznym dorobku: EUROPEAN NEWSPAPER AWARD za najlepszą okładkę w prasie międzynarodowej. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi dla kultury polskiej. Na co dzień uczy malarstwa i rysunku w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. Od lat współpracuje z Środowiskowym Domem Samopomocy w Starachowicach gdzie prowadzi zajęcia plastyczne (terapia przez sztukę).  Wiele prac Marcina Bondarowicza znajduje się w zbiorach muzealnych min. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi, European Cartoon Center KRUISHOUTEM – Belgia oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Liczne wystawy indywidualne oraz zbiorowe w kraju i za granicą. Stała ekspozycja ilustracji, plakatów oraz publikacji autorstwa Marcina Bondarowicza dostępna jest na oficjalnej stronie autora: www.bondarowicz.net 

  • Dr. inż. Marek Sutkowski – Urodzony w Warszawie w 1972 roku.  Pracuje na Politechnice Warszawskiej. Fotografią zajmuje się od lat młodzieńczych, uprawia tę dziedzinę w sposób twórczy, nieprzerwanie do okresu aktualnego. Jego zainteresowania to zarówno techniki klasyczne (fotografia srebrowa) jak i wykorzystanie nowoczesnych technologii i technik w pracy zawodowej oraz artystycznej. Uczestniczył w konkursach i warsztatach fotograficznych o zasięgu krajowym i międzynarodowym, zdobywając szereg nagród (m.in. Nikon Photomicrography Competition, Chromatic Awards, Monochrome Awards, Monovisions Black&White Photography, Jesienne Impresje, Diastar – 3x Grand Prix, zdobywca 2 medali ZPAF – 2004 i 2005, Fotosynteza, Cyberfoto, Konfrontaje, Polska jest piękna). Do chwili obecnej uczestniczył w kilkunastu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Aktualne wystawy: Ciekłe Kryształy – Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, Fotomalarstwo ciekłokrystaliczne – Galeria Jak, Poznań.  Tworzy obrazy abstrakcyjne z wykorzystaniem warstw ciekłokrystalicznych (mikrofotografia polaryzacyjna).  Jest autorem kilkuset publikacji w w czasopismach naukowych i specjalistycznych, w tym: Twój Magazyn Fotograficzny oraz Foto-Kurier.

 

członek Jury Magii Elżbieta Jabłonska
Elżbieta Jabłońska

 

Marcin Bondarowicz
Marek Sutkowski
Marek Sutkowski

 

Jury obradowało wczoraj do późnych godzin nocnych – wyniki poznacie na wernisażu 30 listopada 2023.

Projekt Promocja powiatu starachowickiego poprzez organizację 13 Nocy teatralnych, II Przegląd Fotografii Wernakularnej oraz 17 Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Magia powiatu starachowickiego. Natura, kultura materialna tradycje” jest współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Starachowicach.

 

Fot otwierające – jedna z zeszłorocznych prac nadesłana przez Marka Sikorę.