“Muzeum na kółkach ” po raz drugi w Starachowicach.

Park Kultury w Starachowicach wraz z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz drugi mają zaszczyt zaprosić wszystkch mieszkańców Starachowic do uczestnictwa w projekcie “Muzeum na kółkach”.

To podróżująca wystawa edukacyjna upamiętniająca i popularyzująca historię polskich Żydów oraz wielokulturową przeszłość naszego kraju jak i miasta. Mobilny pawilon usytuowany będzie tak jak w poprzednim roku w miejscu symbolicznycm-na starachowickim rynku i będzie można go bezpłatnie odwiedzać w dniach 14-16 maja w godz. 10.00-17.00.

Starachowicki punkt pozwoli w ciekawy sposób doświadczać historii za pomocą:
▪️ trójwymiarowej makiety sztetla, która przybliża miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka;
▪️ nagrań z fragmentami wypowiedzi młodych polskich Żydów pozwolające zwiedzającym dowiedzieć się: kim są Żydzi oraz, co znaczy być Żydem dzisiaj;
▪️ kalendarium porządkującemu najważniejsze wydarzenia z historii polskich Żydów;
▪️ dzięki cytatom zaczerpniętym z przedwojennych pamiętników, odwiedzający dowiadują się więcej o trzech językach polskich Żydów: polskim, jidysz i hebrajskim;
▪️ stół warsztatowy z prawdziwymi judaikami pozwala przyjrzeć się religijnym zwyczajom Żydów.
Serce wystawy stanowi interaktywna mapa, przygotowana specjalnie dla STARACHOWIC. Mapa zawiera punkty związane z żydowską historią miejsca – z uwzględnieniem instytucji życia społecznego i religijnego, zakładów usługowych, przedsiębiorstw, a także miejsc powojennego upamiętnienia. Dzięki mapie młodsi mieszkańcy lepiej poznają historię swojego miasta, a starsi dzielą się wspomnieniami o dawnych żydowskich sąsiadach.

Odkrywaniu historii własnej miejscowości służy również bogaty program edukacyjny, przygotowany przez Park Kultury.
▪️ warszaty dla szkół -13-15/05 – Park Kultury oraz Rynek
▪️ mobilny pawilon wystawienniczy – 14-16/05 godz. 10.00-17.00 – Rynek
▪️ spacer historyczny po cmentarzu żydowskim 15/05 godz. 17.00 – ul. Bieszczadzka

Zapisy na zwiedzanie pawilonu oraz szczegółowe informacje:

tel. 501 350 300, 533 033 308

Zwieńczeniem projektu będzie koncert “Hava Nagila-Radujmy się!”, na który serdecznie zapraszamy 25/05 o godz. 17.00 – Amfiteatr, Park Miejski.

Odwiedź stronę Muzeum POLIN