Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Starachowicach, ul. Złota niedziela, 18 października 2020 r.
W programie:
Utwory o tematyce sakralnej nawiązujące do myśli, dziedzictwa i działalności Ojca Świętego Jana Pawła II w 100 rocznicę Jego urodzin oraz obchodów Roku św. Jana Pawła II uchwalonego przez Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej.
Wykonawcy koncertu:
Chór Mieszany „Kamerton”
Chór Kameralny „Portamento”
Chór Żeński „Kamerton”
Bożena Magdalena Mrózek – dyrygent
Diana Kosmala – słowo wiążące
Chór Mieszany „Kamerton” rozpoczął swoją działalność jesienią 2014 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach. Aktualnie swoje zamierzenia artystyczne realizuje w Parku Kultury. Chórzyści to byli wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury, instruktorzy MDK oraz grono przyjaciół, dla których śpiew jest wspólną pasją.
Repertuar chóru obejmuje przede wszystkim utwory o tematyce sakralnej, ale chór chętnie śpiewa także opracowania pieśni i piosenek ludowych oraz utworów rozrywkowych. Chórzyści uczestniczą w warsztatach wokalnych, m.in. z prof. Elżbietą Wtorkowską, Joanną Łukaszewską, dr Ksenią Miśkiewicz. Zdobyte nagrody i wyróżnienia świadczą o reprezentowanym przez chór wysokim poziomie artystycznym, m.in.: w Rzeszowie, Lublinie, Białymstoku, Będzinie, Skarżysku – Kamiennej, Włoszczowie, Daleszycach.
Chór Kameralny „Portamento” od jesieni 1992 roku do 31 maja 2020 roku działał w Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach, a od 1 czerwca 2020 jest związany ze starachowickim Parkiem Kultury. Chór tworzą dziewczęta ze starachowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Różnorodność repertuarowa pozwala na udział chóru w wielu koncertach w ważnych ośrodkach kultury w Polsce, m.in. w filharmoniach: w Łodzi, Wrocławiu, Kaliszu, Szczecinie, Kielcach; w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie oraz w wielu obiektach kultu religijnego. Chór zdobywa nagrody i wyróżnienia na konkursach i festiwalach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. w Łodzi, Tarnowie, Kaliszu, Międzyzdrojach, Rzeszowie, Radomiu, Niepołomicach, Częstochowie, Balchik/Bułgaria. Wielokrotnie reprezentował Powiat Starachowicki na Dniach Kultury Polskiej w miejscowości Bar na Ukrainie. Koncertował również w Niemczech, Anglii i Czechach. Tegoroczne osiągnięcie chóru to Złota Harfa Eola na 42 edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej w Kaliszu.
Chór Kameralny „Portamento” jest uczestnikiem ogólnopolskiego projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska realizowanego przez Narodowe Forum Muzyki ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Starachowickiego.
Chór Żeński „Kamerton” to najmłodszy zespół wśród wykonawców – powołany we wrześniu 2020 roku w Parku Kultury. Chórzystki to żeńska część chóru mieszanego „Kamerton” oraz Panie, które początek weekendu lubią rozpocząć śpiewająco (zajęcia prowadzone są w piątki). Repertuar obejmują utwory przygotowywane na najbliższe jesienne wydarzenia 2020 roku czyli Koncert papieski oraz Koncert „Bogu i Ojczyźnie” zaplanowany na 11 listopada.
Zapraszamy do udziału w tym chórze chętne Panie, które ukończyły 20 rok życia.
Bożena Magdalena Mrózek, doktor sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura, jest dyrygentem wszystkich trzech zespołów chóralnych. Nauczyciel dyplomowany, aktualnie instruktor w Parku Kultury; absolwentka Wyższej szkoły pedagogicznej w Kielcach; studiów podyplomowych w dziedzinie emisji głosu i chórmistrzostwa w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz studiów podyplomowych w zakresie logopedii w Kielcach. Ukończyła kurs kwalifikacyjny instruktora tańca nowoczesnego w Krakowie oraz Studium Carla Orffa w Warszawie. Uczestniczy w wielu sympozjach, szkoleniach, warsztatach i webinarach w zakresie zbiorowej emisji głosu oraz prowadzenia zespołu chóralnego.
W latach 2006 – 2014 była koordynatorem regionalnym Ogólnopolskiego Programu Śpiewająca Polska, a od roku 2015 pełni funkcję kuratora regionalnego projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska.
W roku 2018 została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.