Ponad 20 różnych wydarzeń w dwa dni, w tym koncerty, prezentacje, warsztaty, gry i zabawy. W najbliższy weekend, 15 i 16 lipca Park Kultury zaprasza do Amfiteatru w Parku Miejskim na festiwal ETNOblender!

ETNO blender to festiwal miejskiego folkloru przedwojennych Starachowic. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat historycznej, kulturowej, etnicznej przeszłości miasta oraz przywrócenie pamięci o jego wielokulturowości. Podczas festiwalu zaprezentujemy różnorodne formy artystyczne wywodzące się lub inspirujące tradycją przedwojennego folkloru miejskiego, od występów tanecznych, poprzez wokalne, instrumentalne po inscenizacje teatralne kultury polskiej, romskiej, żydowskiej. Aby popularyzować różnorodność dziedzictwa miejskiego i świętokrzyskiego folkloru planujemy też warsztaty kulinarne, taneczne, rękodzieła oraz rekreacyjno – ruchowe w postaci podwórkowych gier i zabaw dla całych rodzin.

Sobota na festiwalu ETNO blender to święto kultury żydowskiej i romskiej. Wystąpią m.in. romski zespół „Miro Iło” ze spektaklem poetycko-muzycznym, zespół klezmerski „Berberys” z Lublina oraz zespół Shukar Gila z koncertem romskiego flamenco ale również zespół Świetliki i Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” z etiudą żydowską i „Cyganerią” . W tym dniu w Parku Miejskim będą też warsztaty tańca romskiego, tańców żydowskich, pisania jidysz, spacer historyczny oraz wyliczanki, gry i zabawy, w tym w jidysz.

Drugi dzień Festiwalu ETNO blender zaplanowaliśmy jako święto kultury polskiej. Wystąpią dziecięce zespoły folklorystyczne i Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” z pokazem miejskiego folkloru. Gwiazdą wieczoru będzie Warszawska Orkiestra Sentymentalna, która zaprezentuje przedwojenne szlagiery, tanga, fokstroty.

W niedzielę będzie można wziąć udział w warsztatach wycinanek świętokrzyskich i kulinarnych. Będą też zabawy miejskie, uliczne i podwórkowe, wystawa i spacer historyczny „Dawny Wierzbnik”

Festiwal ETNO blender, 15 i 16 lipca, Amfiteatr w Parku Miejskim w Starachowicach. Początek warsztatów o godzinie 16.00, koncerty od godziny 17.00. Szczegółowy program wydarzenia na stronie internetowej Parku Kultury parkkultury.starachowice.eu i w mediach społecznościowych.

Serdecznie zapraszamy

Projekt ETNO blender dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.

Kwota dofinansowania to 63000 złotych

ETNO blender – PROGRAM

sobota, 15 lipca 2023 roku

ETNO scena

17:00 Otwarcie festiwalu

17:15 „Miro Iło” – warsztaty tańca cygańskiego

17:45 Dziecięcy Zespół Taneczny „Świetliki” – etiuda cygańska „Burza”

18:00 Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” – „Cyganeria”

18:15 „Miro Iło” – spektakl „Poezja tańcem splątana”

19:15 Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” – etiuda żydowska

19:30 „Berberys” – koncert muzyki klezmerskiej

20:00 „Shukar Gila” – koncert romskiego flamenco

ETNO warsztaty

10:00 Inscenizowany spacer historyczny ul. Krętą poświęcony kulturze Żydów polskich

16:00 Warsztaty tańców żydowskich dla młodzieży, dorosłych i seniorów

17:00 Warsztaty pisania na folii jidysz/hebrajski

17:00 Zabawy podwórkowe z Paniami Nianiami dla dzieci i rodzin

18:00 Wyliczanki, gry i zabawy dla dzieci

 

niedziela, 16 lipca 2023 roku

ETNO scena

17:00 Dziecięcy Zespół Taneczny „Świetliki”, Dziecięcy Zespół „Bystra Woda”

17:15 Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” – „Bielany”

18:00 Warszawska Orkiestra Sentymentalna – koncert z potańcówką

ETNO warsztaty

16:00 Spacer historyczny „Dawny Wierzbnik” w Parku Miejskim

17:00 Zabawy podwórkowe z Paniami Nianiami dla dzieci i rodzin

17:00 Warsztaty wycinanek świętokrzyskich z Lucyną Kozłowską

oraz

Wystawa wycinanek Lucyny Kozłowskiej i stoisko Koła Gospodyń Wiejskich z Mostek

https://parkkultury.starachowice.eu/wp-admin/post.php?post=8210&action=edit