“Sentymentalne powroty” – wystawa ręcznie robionych lalek w Parku Kultury

Od dziś w foyer Parku Kultury można oglądać wystawę „Sentymentalne powroty” autorstwa Jolanty Weiser i Anny Michalczyk. Wystawa to nietypowa bowiem jej bohaterkami są…ręcznie robione lalki artystyczne w strojach z okresu 20-lecia międzywojennego. Finisaż wystawy odbędzie się 23 kwietnia o godz. 16.00.

Autorki lalek malują, szyja, dziergają od lat. Podobna wrażliwość skłoniła je do założenia „spółki produkcyjnej”, a że postawiły na tworzenie oryginalnych lalek, którymi fascynowały się od lat, swój projekt nazwały „Alelale!” Obie autorki prac zgodnie podkreślają, że proces powstawania lalek jest długi i wieloetapowy. Najciekawszym etapem pracy jest tworzenie ubiorów. Ogromną radość sprawia wyszukiwanie materiałów, dodatków, koronek, guzików, klamerek – wszystko w rozmiarze mini. Każdy szczegół powinien być dostosowany do epoki i  do pozycji jaką reprezentuje lalka. Autorki wzorują się na strojach historycznych, na ilustracjach, filmach, kostiumach teatralnych. Każda lalka umieszczona jest w odpowiednim antruażu, wyposażona w rekwizyty charakteryzujące daną postać. Większość akcesoriów wykonują same lub przy pomocy rodziny i przyjaciół. Po ubraniu  i dopracowaniu szczegółów gotowa postać umieszczana jest na statywie składającym się z metalowego pręta i drewnianej podstawy. Lalki mają ok. 50 cm.

Pani Jolanta i Anna odwiedzają wiele polskich miast ze swoimi lalkami, cieszymy się, że zawitały też do Starachowic.

Zapraszamy na finisaż wystawy do Parku Kultury w najbliższą sobotę
23 kwietnia o godzinie 16.00.

Serdecznie zapraszamy!

Rozpoczęliśmy kolejny Nowy Rok Kulturalny!

W nowym sezonie artystycznym życzymy artystom, twórcom, animatorom życia kulturalnego radości z prowadzonych działań, a mieszkańcom tego, aby mogli korzystać, jak najdłużej z ofert, które dla nich mamy.

W tym roku nagrody Prezydenta Miasta Starachowice Marka Materka w dziedzinie kultury otrzymali: Czytaj dalej „Rozpoczęliśmy kolejny Nowy Rok Kulturalny!”

Moje Miasto mnie kręci!

15 młodych, zdolnych i kreatywnych, siedem dni, reżyserka z pasją, profesjonalny operator, sprzęt filmowy, dwa dni zdjęciowe, Stowarzyszenie Promocji Talentów, Park Kultury i wsparcie Miasta Starachowice = jeden krótkometrażowy film fabularny.
Skończyły się półkolonie artystyczne w Parku Kultury, nie zakończył się projekt. Nagrany w Starachowicach materiał trafił do postprodukcji. Nie zdradzimy jeszcze tytułu filmu, ale już zapraszamy na prapremierę 26 sierpnia do Kina Kultura w Starachowicach.

Czytaj dalej „Moje Miasto mnie kręci!”

Piknik Rodzinny w Parku Miejskim

W niedzielę w Parku Miejskim odbył się Piknik Rodzinny. Były zajęcia rękodzielnicze, plastyczne, sportowe, krav maga, miasteczko ruchu drogowego i stoisko profilaktyczne. Do tego mobilny punkt spisu powszechnego i wystawa poświęcona spisowi. Konkursy, zabawy, występy artystyczne i akrobatyczne. Czytaj dalej „Piknik Rodzinny w Parku Miejskim”