80. rocznica rozbicia aresztu niemieckiego w Starachowicach.
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Starachowice, Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Park Kultury zapraszają do udziału w obchodach 80. rocznicy rozbicia aresztu niemieckiego przez oddział Antoniego Hedy „Szarego”.
Gdy Niemcy aresztowali żołnierzy „Szarego” w sierpniu 1943 roku rozegrała się batalia o uwolnienie więźniów przetrzymywanych w Starachowicach. W każdej chwili mogła zapaść decyzja o likwidacji więzienia i zamordowaniu przetrzymywanych, dlatego Antoni Heda podjął ryzykowną decyzję o próbie odbicia uwięzionych. Akcja miała miejsce w nocy z 6 na 7 sierpnia 1943 r. W jej wyniku udało uwolnić się blisko 70 więźniów, w większości żołnierzy AK. Rozbicie aresztu zapisało się w kartach historii jako akcja brawurowa, również dlatego, że było to zupełnie bezkrwawe, dokonane bez jednego wystrzału wydarzenie.
Program uroczystości:
7 sierpnia 2023 r. (poniedziałek) w Kościele p.w. Świętej Trójcy w Starachowicach (ul. Kościelna 12) o godz. 15.45 zbiorą się poczty sztandarowe, o godz. 16.00 rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Komendanta Antoniego Hedy i jego żołnierzy. 17.00 – uroczystości pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie (ul. Piłsudskiego) – okolicznościowe przemówienia, złożenie wiązanek kwiatów, zapalenie zniczy. Godzina 18.00 – zakończenie uroczystości.

Zapraszamy!

zparoszenie rozbicie aresztu