2 maja to przede wszystkim Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ale warto również pamiętać, że w tym roku przypada  też 100  rocznica III powstania śląskiego.
Po I wojnie światowej granica Polski z Niemcami stała się przedmiotem gry dyplomatycznej przeplatanej działaniami zbrojnymi. Po trzech latach tych sporów, w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie – ostatnie, najdłużej trwające i najkrwawsze ze śląskich zrywów, mające na celu przyłączenie do odrodzonej Rzeczpospolitej tych górnośląskich gmin, w których – zgodnie z wynikami przeprowadzonego nieco wcześniej plebiscytu – zamieszkiwali w większości Polacy.
Powstanie zakończyło się 5 lipca 1921 roku i doprowadziło do przyłączenia do Polski dużej części Górnego Śląska – w tym również jego najbardziej uprzemysłowionych regionów. Wpłynęło to w niebagatelny sposób na późniejszy, również współczesny, kształt państwa polskiego, jego granic i gospodarki.
Setna rocznica zarówno plebiscytu na Górnym Śląsku, jak i III powstania śląskiego, obfituje w upamiętniające tamte zdarzenia, wydarzenia kulturalne. Zachęcamy do obejrzenia spotu okolicznościowego, krótkiego portretu filmowego Wojciecha Korfantego – jednego z ojców naszej niepodległości oraz filmu z mappingu na Placu Piłsudskiego w Warszawie.
Materiały są udostępniane dzięki Biuro Niepodległa, dofinansowano je ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
spot okolicznościowy – https://youtu.be/xUTqss0RIYY
krótki portret filmowy Wojciecha Korfantego – https://www.facebook.com/niepodlegla1918/videos/166820475323445
film z projekcji mappingu – https://www.facebook.com/niepodlegla1918/videos/915781005840860

Leave a Comment