Starachowice zapraszają miłośników kolejnictwa i techniki.

W trzeci weekend października, w Starachowicach odbędzie się III Kongres Entuzjastów i Przyjaciół Kolei. Podczas paneli dyskusyjnych, sesji warsztatowych i wizyt studyjnych aktywiści z całej Polski wymienią się doświadczeniami z działań na rzecz transportu szynowego. A wspólne warsztaty i spotkania plenerowe pozwolą im się lepiej poznać.

To już trzecie spotkanie entuzjastów i przyjaciół kolei. Dlaczego warto się na nie wybrać? Bo przez trzy dni wszechobecna będzie nie tylko kolej ale również kwestie związane z transportem zbiorowym, historią, techniką, regionem czy aktywnością społeczną. Zarówno na panelach dyskusyjnych jak i w praktyce. Wydarzenie, którego pierwszy dzień zaplanowano w Urzędzie Miejskim otworzy Prezydent Starachowic.

– Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników kolei do Starachowic. Przed nami trzy dni emocji i spotkań z niezwykłą historią Starachowic w tle. Starachowicka ścieżka legendarnej ciężarówki marki STAR, historia przemysłu w Muzeum Przyrody i Techniki a także 400-letnia historia Starachowic i Wierzbnika zachęcają do odwiedzenia naszego miasta. Jestem przekonany, że dobrze spędzą Państwo ten czas aktywnie wypoczywając w naszej przestrzeni miejskiej – mówi, zachęcając do przyjazdu Marek Materek, Prezydent Miasta Starachowice.

Przez kolejne dni na uczestników kongresu czeka mnóstwo atrakcji. W sobotę główna część obrad oraz dyskusji odbędzie się w Muzeum Przyrody I Techniki, którego zwiedzenie również zaplanowano jako integralny punkt programu.

„Pociągi i autobusy – wrogowie czy sojusznicy?”, „Pisać czy nie pisać – skargi podróżnych w praktyce”, „Zakaz fotografowania kolei – fakty i mity”, „Nowe pokolenie na kolejach zabytkowych Wielkiej Brytanii” – to tylko niektóre tytuły prezentacji zaplanowanych na ten dzień. A po południu gości czeka jeszcze zwiedzenie szlaku zabytków techniki, spacer śladami kolei przemysłowych i wspólna kolacja.

Niedziela to również dzień warsztatowy i plenerowy. Po przedpołudniowej dyskusji w sali Starostwa Powiatowego zaplanowano zwiedzanie zaplecza Starachowickiej Kolei Wąskotorowej i drużynowe zawody drezyn ręcznych. Całość zamknie wspólna biesiada w Puszczy Iłżeckiej na którą uczestnicy dotrą pociągiem specjalnym.

Cieszę się, że dzięki współpracy z Fundacją ProKolej i Gminą Starachowice, Powiat Starachowicki będzie współgospodarzeniem III Kongresu Entuzjastów i Przyjaciół Kolei – jedynego takiego wydarzenia dla osób, które działają aktywnie na rzecz ochrony i promowania transportu kolejowego. Dlatego już dzisiaj zapraszam wszystkich serdecznie na trzydniowe spotkanie do Starachowic. Jestem przekonany, że szeroka i otwarta formuła będzie sprzyjała wymianie doświadczeń, a wizyta w naszym Muzeum Przyrody i Techniki oraz zaplanowana przez nas przejażdżka Starachowicką Koleją Wąskotorową, zapadnie państwu na długo w pamięć. W końcu połączyła nas miłość do zabytków oraz kolei – mówi Piotr Ambroszczyk, Starosta Starachowicki.

Tegoroczne spotkanie cieszy się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy zdradzają, że mają ponad 100 zgłoszeń i czekają na kolejne. Formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie: https://kolej365.pl/iii-kongres-entuzjastow/