Park Kultury zaprasza na kolejną wystawę on-line – 23.07.godz. 17.00. “Opowiem Ci bajkę” to cykl przepięknych lustracji autorstwa Aleksandry Michalskiej-Szwagierczak.

Aleksandra Michalska-Szwagierczak urodziła się w Starachowicach w 1964 roku i opuściła rodzinne miasto na dłużej tylko raz – żeby studiować. Były to studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie. Od blisko trzydziestu lat pracuje w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach i jednocześnie działa samodzielnie w dziedzinie ilustracji i projektowania graficznego. Najczęściej wykonuje ilustracje do książek dla dzieci (uzbierało się już ponad sto tytułów) wydawanych przez różne polskie wydawnictwa. Są to głównie obrazki wykonywane tradycyjnymi technikami, rzadziej z użyciem narzędzi cyfrowych.
Prace prezentowane na wystawie to cykl ilustracji zamówionych przez wydawnictwo Dragon z Bielska-Białej, do książki “Baśnie i bajki rosyjskie” wydanej w 2019 roku. Wyboru tekstów dokonała Edyta Manasterska-Wiącek. Książka zawiera unikalny zbiór przepięknych baśni spisywanych przez znanych pisarzy w oparciu o przebogaty folklor ludu dawnej Rosji, oraz inne odwieczne tradycje tego gatunku literackiego. Niektóre bardzo popularne jak np “Konik Garbusek”, inne nieznane dotąd w Polsce lub prawie zapomniane, a równie ciekawe i mądre. Technika, w której wykonane są ilustracje to połączenie tradycyjnego rysunku tuszem z warsztatem komputerowym.

link do filmu – wystawy

Leave a Comment