Taniec łączy serca  – to wiadomo nie od dziś!
Już 28 sierpnia o godzinie 16:00 do tańca publiczność starachowickiego Amfiteatru zaprosi Teatr Muzyczny nad Kamienną ,,Starachowianie” oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca ,,Skokotliwi”.

 Teatr Muzyczny nad Kamienną ,,Starachowianie” został założony w 1954 roku i otrzymał stałą siedzibę w Starachowickim Centrum Kultury, obecnie działa w Parku Kultury.
Zespół jest najdłużej działającą nieprzerwanie grupą w mieście i skupia amatorów – miłośników i entuzjastów tańca, śpiewu, folkloru i narodowych tradycji. Od początku swojego istnienia do dziś zachował charakter amatorski.
W repertuarze zespołu znajdują się – układy choreograficzne tańców narodowych i ludowych oraz obrazki sceniczne związane z folklorem miejskim i biesiadnym.
Teatr koncertował w wielu ośrodkach w kraju oraz w Belgii, Bułgarii, Niemczech, Rosji, Węgrzech, Słowacji, Ukrainie i Francji.
Barwne bogate stroje, oryginalne przyśpiewki i dynamicznie wykonywany repertuar – to wyróżnia zespół spośród innych.
Zespół prowadzony jest przez Małgorzatę Wyderską.
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca “Skokotliwi” działa w Wiejskim Domu Kultury w Mostkach gminie Suchedniów.
Zespół gromadzi i odtwarza najstarsze pieśni i tańce, głównie regionu świętokrzyskiego, ze szczególnym pietyzmem podchodząc również do obrzędów ludowych, mając w swoim dorobku cały rok obrzędowy.
Filarem powstania zespołu jest Koło Gospodyń Wiejskich działające w Mostkach od lat 50-tych ubiegłego wieku, znane również ze znakomitej kuchni regionalnej.
Niezastąpionym instruktorem zespołu jest Bogusław Sitek. Przewodniczącą Koła Gospodyń, (którego członkinie tworzą główny filar zespołu) jest Krystyna Żmijewska.
28 sierpnia, godzina 16:00 – Amfiteatr w Parku Miejskim w Starachowicach

Leave a Comment