Witamy w dzisiejszym odcinku.
W kolejnym przykładzie z serii „Wprawka tygodnia” przedstawiamy PARADIDDLE – czyli zagrywkę składającą się z jedynek (PARA) i dwójek (DIDDLE).

Jest to podstawowa kombinacja uderzeń wykorzystywana w grze na perkusji. Całość tego ćwiczenia nie jest skomplikowana rytmicznie, ale to konkretna kolejność rąk nadaje mu specjalną wartość. Mamy kilka odmian wprawki PARADIDDLE i chcielibyśmy je dzisiaj Państwu zaprezentować.

Pierwszy przykład to SINGLE PARADIDDLE – czyli pojedynczy. Składa się z czterech dźwięków: zawiera parę jedynek i dwójkę (RLRR i od lewej ręki LRLL).
Poniżej zagrywka SINGLE PARADIDDLE w metrum 4/4 gdzie w pierwszym takcie gramy wszystkie uderzenia z jednakową dynamiką, a w drugim akcentujemy tylko pierwszą nutę z grupy:

Drugi przykład to DOUBLE PARADIDDLE – czyli podwójny. Składa się z sześciu dźwięków: zawiera DWIE pary jedynek i dwójkę (RLRLRR i od lewej ręki LRLRLL).
Poniżej zagrywka DOUBLE PARADIDDLE w metrum 6/8 gdzie w pierwszym takcie gramy wszystkie uderzenia z jednakową dynamiką, a w drugim akcentujemy tylko pierwszą nutę z grupy:


W trzecim przykładzie mamy potrójny paradiddle – czyli TRIPLE PARADIDDLE. Składa się z ośmiu dźwięków: zawiera TRZY pary jedynek i dwójkę (RLRLRLRR i od lewej ręki LRLRLRLL).

Poniżej zagrywka TRIPLE PARADIDDLE zapisana w metrum 4/4 gdzie w pierwszym takcie gramy wszystkie uderzenia z jednakową dynamiką, a w drugim akcentujemy tylko pierwszą nutę z grupy:

Czwarty przykład to PARADIDDLE-DIDDLE – czyli dosłownie jedynkowo-dwójkowo-dwójkowy i tak samo jak paradiddle podwójny składa się z sześciu dźwięków, ale zawiera w sobie JEDNĄ parę jedynek i DWIE dwójki (RLRRLL i od lewej ręki LRLLRR).

Poniżej zagrywka PARADIDDLE-DIDDLE w metrum 6/8 gdzie podobnie jak w poprzednich przykładach – w pierwszym takcie gramy wszystkie uderzenia z jednakową dynamiką, a w drugim akcentujemy tylko pierwszą nutę z grupy.


Ten przykład zamyka listę podstawowych wprawek PARADIDDLE. Oczywiście istnieją różne tego typu odmiany, kombinacje, łączenia, przestawienia, rytmizacje i wszelakie aranżacje, które można mieszać i dowolnie wykorzystywać w tworzeniu własnej gry.

Aby urozmaicić trening, możemy przeprowadzić ciekawy zabieg uzyskania trzech nowych układów rąk do zagrywki PARADIDDLE.

PARADIDDLE POJEDYNCZY PRZESTAWIONY PIERWSZY
Na przykładzie wprawki SINGLE PARADIDDLE zapisanej szesnastkami w takcie 4/4 pokażemy jak to zrobić.
Zwróćcie uwagę na czerwoną ramkę, która obejmuje osiem dźwięków i jest PRZESTAWIONA o JEDNĄ nutę. Czyli zaczynamy grać od drugiego dźwięku w układzie pojedynczego paradiddle. Uzyskamy wtedy zupełnie nową kolejność rąk: LRRL (granatowa ramka) i od prawej RLLR (zielona ramka). Żeby zacząć ćwiczenie od prawej ręki po prostu zamieniamy te ramki w kolejności:

Poniżej paradiddle pojedynczy przestawiony pierwszy grany z akcentem na każdą pierwszą nutę z grupy:

Tą samą metodą i przestawieniem czerwonej ramki o DWIE nuty uzyskamy PARADIDDLE POJEDYNCZY PRZESTAWIONY DRUGI. Czyli zaczynamy grać od trzeciego dźwięku w układzie pojedynczego paradiddle. Kolejność rąk, która powstanie to RRLR i od lewej LLRL.


Poniżej paradiddle pojedynczy przestawiony drugi grany z akcentem na każdą pierwszą nutę z grupy:

W ten sam sposób przestawiamy ramkę o TRZY nuty i powstaje PARADIDDLE POJEDYNCZY PRZESTAWIONY TRZECI. Zaczynamy grać tutaj od czwartego dźwięku w układzie pojedynczego paradiddle. Kolejność rąk, którą uzyskamy w tym wzorze to RLRL i od lewej LRLR.


Poniżej paradiddle pojedynczy przestawiony trzeci grany z akcentem na każdą pierwszą nutę z grupy:

Wszystkie przestawione paradiddle brzmią tak samo jak SINGLE PARADIDDLE, dlatego ważną rolę odgrywa w nich zachowanie właściwej kolejności uderzeń rąk.

Zapraszamy do ćwiczenia.

Leave a Comment