Zapraszamy na uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego i 100-lecia Bitwy Warszawskiej. W tym roku z powodu pandemii będą one nieco skromniejsze, jednak zachęcamy wszystkich mieszkańców Starachowic do świętowania rocznicy „Cudu nad Wisłą”, również w przestrzeni wirtualnej.

Bitwa Warszawska to decydująca bitwa w wojnie polsko – bolszewickiej, jedno z najważniejszych i najbardziej spektakularnych starć zbrojnych stoczonych w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską. Bitwa ta przekreśliła radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.  Przez ludzi została okrzyknięta „Cudem nad Wisłą”, z czasem przez historyków została uznana za jedną z najważniejszych batalii w dziejach świata.

15 sierpnia od godz. 10.00 obchody 100-lecia bitwy w Kościele p.w. Wszystkich Świętych i uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Przez cały dzień można będzie składać indywidualnie kwiaty i znicze pod Pomnikiem Niepodległości. Od 14 sierpnia od godz. 10.00 na stronie parkkultury.starachowice.eu oraz na profilu Parku Kultury na facebooku będzie można oglądać wystawę on-line „Bitwa Warszawska. Stulecie  zwycięstwa”. Przypomina ona najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczyny, przebieg i skutki. Wystawę można oglądać dzięki uprzejmości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biura Programu „Niepodległa”.

Leave a Comment