29 listopada Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki wspólnie z Parkiem Kultury w Starachowicach otworzą wystawę „Ruch Tektoniczny”!
Skały i wzgórza, kamieniołomy i lasy, stal i ceramika – surowy, a zarazem fascynujący krajobraz i bogactwa naturalne Gór Świętokrzyskich. To właśnie te elementy wywarły wpływ na kształtowanie architektury tego regionu po II wojnie światowej. Wystawa „Ruch Tektoniczny” stanowi doskonałą okazję do pogłębienia naszej wiedzy o jednym z najstarszych geologicznie obszarów w Europie.
Województwo świętokrzyskie przyciąga turystów, którzy z zainteresowaniem odkrywają jego znaczenie w kontekście geologicznym. To miejsce obfituje w bogactwa mineralne, obejmujące złogi piaskowców, wapieni oraz rudy żelaza, miedzi i ołowiu, a także wyjątkowy krzemień pasiaty, tutaj także odkryto i zidentyfikowano najstarsze ślady zwierząt lądowych na świecie. Można by więc rzec, że wszyscy jesteśmy spod Kielc. Niestety, niewielu jest tych, którzy zdają sobie sprawę z unikalnej architektury regionu.
Ekspozycja w Parku Kultury w Starachowicach jest doskonałą okazją, aby poznać to, co najbardziej intrygujące w świętokrzyskiej architekturze. Od szpitali i szkół, które powstały jeszcze przed II wojną światową, poprzez socrealistyczne budynki wznoszone w latach pięćdziesiątych, po ogromne osiedla i ekspresjonistyczne konstrukcje okresu późnego modernizmu, a także powrót do tradycyjnej architektury i historyzmu w latach osiemdziesiątych, aż po współczesne próby inspirowane unikatowym dziedzictwem przyrody i krajobrazu.
Bogactwo architektury regionu nie wynika z liczby wybitnych budynków, czy ze znanych nazwisk projektantów. Tym, co w najciekawsze w historii tutejszej architektury, to jej ciągłość, współistnienie z krajobrazem i wykorzystywanie naturalnych bogactw regionu. Czerpanie z tradycyjnych technik, praca w często skomplikowanym terenie i walory krajobrazowe sprawiły, że architektura regionu wykształciła indywidualne cechy, z których dla współczesnych architektów i architektek płynie wielka lekcja pokory, współpracy i szacunku dla bogactw naturalnych i dla tradycji budowlanych Kielecczyzny.
Na wystawie zaprezentowane zostaną w dużej mierze nieznane dotąd obiekty oraz ikoniczne budynki, ilustrowane pięknymi zdjęciami i porcelanowymi makietami.
Wernisaż wystawy – 29 listopada (piątek) godz. 18.00 foyer Parku Kultury
Oprowadzanie kuratorskie Kacpra Kępińskiego w ramach weekendu otwarcia – 30 listopada (sobota) godz. 12:00
W ramach wystawy także inne wydarzenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych – o nich informować w mediach społecznościowych i na stronie parkkultury.starachowice.eu
Wystawę będzie można oglądać od 29.11.2024r. do 2.02.2025r. w Parku Kultury, (ul. Radomska 21) w Starachowicach w godz. 10.00-20.00 (od pon. do pt.) a w weekendy w godzinach trwania wydarzeń artystycznych.