Muzyka i taniec w Wersalu – balet barokowy z Pragi z koncertem w Starachowicach.

3 września o godzinie 17.00 w Amfiteatrze Parku Miejskiego w Starachowicach odbędzie się niepowtarzalne widowisko muzyczno-taneczne. Specjalnie dla starachowickiej publiczności wystąpi The Hartig Enseble – balet barokowy z Pragi z koncertem „Portret miłości”. Wydarzenie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Starachowice Marka Materka oraz Starosty Starachowickiego Piotra Ambroszczyka. Koncert obywać się będzie w ramach Mid Europe Early Festival/Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej. To coroczne wydarzenie muzyczne promujące architektoniczne dziedzictwo Ziemi Świętokrzyskiej związane z chrześcijańskimi korzeniami kultury europejskiej.

Koncerty odbywają się w romańskich i gotyckich opactwach (Jędrzejów, Wąchock), w barokowych perłach Regionu (Kielce – Wzgórze Katedralne z Pałacem Biskupów), na Św Krzyżu, w Tarczku, Szydłowie, w Wiślicy, a także w nowoczesnych przestrzeniach jak Starachowice i Skarżysko-Kamienna.

Hartig Ensemble to grupa profesjonalnych tancerzy, którzy pod kierownictwem artystycznym prof. dr Heleny Kazárovej poświęcają już kilkanaście lat na interpretację tańców z “trzech wieków”, tj. od późnego renesansu do wczesnego romantyzmu. Od momentu powstania w 1997 roku zespół nawiązał współpracę z wieloma muzykami i zespołami zajmującymi się interpretacją historyczną i wspólnie zaczął odkrywać zapomniany repertuar, na który składają się zarówno tańce towarzyskie jak i tańce wirtuozowskie, oraz przedstawienia teatralne w operach XVII i XVIII wieku. Zespół od początku swojej działalności odtwarza tańce według zachowanych źródeł historycznych (np. tańce barokowe według zapisów graficznych), te zrekonstruowane tańce stanowią podstawę tańców kameralnych. Przez lata swojej działalności tancerze oprócz własnych programów koncertowych brali udział w wielu prestiżowych projektach teatralnych i festiwalach (m.in. Praska Wiosna, Festiwal Dvořáka, Theatrum Kuks, Europamusicale, Europa-Mitte, Festiwal Haydna, Smetanova Litomyšl, Tanztage Bad Ischl, Festiwal Bachowski, Barokowe Eksploracje, Europejskie Miasto Kultury Pilzno).

Program koncertu w Starachowicach -3.09. godz. 17.00, Amfiteatr w Parku Miejskim

“Portrait of Love”/Portret miłości

Performed by/W wykonaniu

Hartig Ensemble – Dances and Ballets of 3 Centuries

Michaela Bartlová, Lenka Kantorová, Veronika Rehbergerová, Blanka Wernerová, Ladislav Beneš, Michal Klohna,Václav Krajc, Miroslav Stehlík

Artistic Leader/ Kierownik artystyczny

Helena Kazárová

Costumes/Kostiumy:

Roman Šolc

Garderobe Mistress:  Garderoboiania: Markéta Štormová

 

  1. Part – The Legacy of Dance Masters of Court of Louis XIV

(Music: Jean-Baptiste Lully, André Campra, Pascal Colasse, Jen-Baptiste Quinault et.al.)

Choreography: Helena Kazárová after old masters Raoil Auger Feuillet, Louis Pécour, Claude Balon et. al.)

  1. Part – The Glamour of the Royal Court

(Music: François Couperin (1668-1733) Les concerts royaux, 1722)

Choreography: Veronika Rehbergerová

Premier concert: 1. Allemande, 2. Sarabande, 3. Gavotte, 4. Gigue, 5. Menuet en Trio

 

Troisième Concert: 1. Courante, 2. Sarabande, 3. Gavotte, 4. Musette, 5. Chaconne

INTERMISSION

III. Part – Among the Shepherds

(Music: François Couperin (1668-1733) Ritratto dell´amore, 1724)

Choreography: Helena Kazárová

1. Le Charme, 2. L’enjoüement, 3. Les Grâces,

4. Le je-ne-scay-pas-quoy, 5. La Vivacité,

6. La Noble Fierté, 7. La Douceur,

8. L’et Coetera ou Menuets.

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

Leave a Comment