Koncert inaugurujący Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach – „PAPIEŻ PRZEBACZENIA” – 4 października (niedziela), godzina 19.00 kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Al. Jana Pawła II 21, Starachowice.
Wystąpią: Alicja Węgorzewska i Maciej Miecznikowski – śpiew, Anna Drela – narrator, Robert Grudzień – organy, fortepian.
Podczas koncertu usłyszymy pieśni sakralne i patriotyczne oraz autorską muzykę Macieja Miecznikowskiego.
2020. Rok Świętego Jana Pawła II, który zmieniał Europę i świat. W tym roku przypada setna rocznica narodzin papieża – Polaka. Jego pamięć uczczą Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej w Starachowicach
Alicja Węgorzewska – śpiewaczka (mezzosopran), urodzona w Szczecinie. Absolwentka klasy fortepianu Liceum Muzycznego w Szczecinie i Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Warszawie. Doktor habilitowany Sztuk Muzycznych. Debiutowała na scenie wiedeńskiej, następnie otrzymała angaż w Neue Oper Wien, a także w Theater an der Wien. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Bardzo prędko zdobyła też uznanie w kraju. Występowała w łódzkim Teatrze Wielkim, w Operze Krakowskiej, na deskach Filharmonii Narodowej, na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Opery Bałtyckiej i wielu innych. Ważny w jej karierze był rok 2010 – Rok Chopinowski. Nagrała wówczas dla Hungarotonu Classic i Fuzeau Classique wraz z wybitnym węgierskim wirtuozem Alexem Szilasi wszystkie pieśni Chopina. Promuje sztukę operową także poza murami teatrów i sal koncertowych. Często gości w mediach. Wystąpiła jako gość w wielu programach telewizyjnych tj. „Śpiewające fortepiany”, „Jaka to melodia”, przeznaczając wygrane fundusze na cel charytatywny, zasiadała też w fotelu jury wielu telewizyjnych show. Pisuje felietony o operze; założyła i prowadzi Fundację STARTSMART, która zajmuje się świadomą i szeroko pojętą edukacją dzieci oraz rozwijaniem ich potencjałów językowych i artystycznych Od lat z sukcesami produkuje Festiwale, Wydarzenia Telewizyjne i Znaczące projekty Kulturalne. Od kilku lat komentuje dla TVP słynne Noworoczne Koncerty Wiedeńskie. Jest laureatką niezliczonej ilości nagród i wyróżnień, wręczanych jej na całym świecie. Jest tegoroczną laureatka nagrody Women in Cinema Award przyznanej podczas 77. Festiwalu Filmowego w Wenecji W 2015 roku została powołana na dyrektora Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie. Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej od 2017 roku.
Maciej Miecznikowski – muzyk i wokalista, autor piosenek, aktor, showman i osobowość telewizyjna. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Multiinstrumentalista – śpiewa akompaniując sobie na fortepianie i gitarze, gra też na trąbce, flecie i akordeonie. Obdarzony głębokim i mocnym głosem, dzięki któremu jest w stanie z wdziękiem i charyzmą oryginalnie zinterpretować niemal każdy utwór z dowolnego repertuaru. Choć wychował się na muzyce klasycznej i jazzie, to uprawiał wiele gatunków muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Laureat wielu prestiżowych nagród bluesowych i jazzowych. Od 2000 roku wokalista znanego zespołu rozrywkowego Leszcze, wraz z którym otrzymał także nagrody dziennikarzy i publiczności na festiwalach w Opolu. Wziął udział w dziesiątkach różnorodnych projektów muzycznych: wydawnictw płytowych, koncertów oraz programów telewizyjnych. Od 2012 występuje również pod własnym nazwiskiem, w recitalach solowych lub w koncertach z trio. Jako aktor potwierdza swój talent w znakomitych rolach teatralnych. Od kwietnia 2019 roku jest też gościnnie artystą Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie brawurowo zadebiutował w „Weselu Figara” W.A.Mozarta.
Anna Drela – historyk, dziennikarz, autorka scenariuszy. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Wydziale Nauk Humanistycznych, na kierunku historia. Od 2012 roku prowadzi warsztaty dziennikarskie dla studentów na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym w Radomiu. Uczestniczy w ogólnopolskich projektach historyczno – edukacyjnych Roberta Grudnia „Spotkania z historią
i sztuką” jako autorka scenariuszy czytanych przez sławy polskich scen teatralnych i filmu
m. in. Jerzy Trela, Maciej Zakościelny, Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska. Obecnie bierze udział w cyklu debat, odbywających się w Roku Niepodległej, organizowanych przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty.
Robert Grudzień – światowej sławy wirtuoz gry na królewskim instrumencie – organach, pianista i kompozytor. Edukację muzyczną rozpoczął w Ognisku Artystycznym w Radomiu w klasie baletu prof. Heleny Stadnickiej oraz fortepianu prof. Jadwigi Drobieckiej. Naukę kontynuował w PSM w Radomiu w klasie prof. Barbary Pachuty. Ukończył Liceum Muzyczne w Lublinie. Studia na Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w Duesseldorfie. Jako artysta koncertuje na całym świecie. Występuje m.in. z Małgorzatą Walewską, Alicją Węgorzewską, Maciejem Zakościelnym, Jerzym Zelnikiem, Krzysztofem Pendereckim i Krzesimirem Dębskim. Posiada na koncie nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia. W roku 2020 zorganizował cykl koncertów i festiwali z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II. Skomponował Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę” w 1050 rocznicę Chrztu Polski, Misterium Dźwięku Czerwca `76, muzykę do spektaklu „Słowo Zbigniewa Herberta” wg scenariusza Krzysztofa Kolbergera. Dyrektor wielu ogólnopolskich festiwali muzycznych i teatralnych. Nagrodzony medalem Brata Alberta, Biskupa Jana Chrapka oraz Ministra Kultury „Zasłużony dla kultury Polskiej”. Kierownik artystyczny starachowickiej „organówki”. W roku 2019 wystąpił na zaproszenie Warszawskiej Opery Kameralnej z cyklem koncertów z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, natomiast w roku 2020 z cyklem koncertów papieskich. Organizuje ogólnopolski projekt autorski „Zrozumieć Niepodległą”.
Nagrał ponad 50 płyt CD.
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starachowicach.
15.06.1982 r. – ksiądz Stanisław Pindera otrzymał od ks. bpa Ordynariusza Diecezji Sandomiersko – Radomskiej Edwarda Materskiego polecenie utworzenia parafii i budowy kościoła na wydzielonym terenie. 11.07. odbywa się pierwsza msza przy ołtarzu polowym. W ciągu kilku kolejnych miesięcy zostaje wybudowana tymczasowa kaplica, poświęcona we wrześniu przez ks. bpa Edwarda Materskiego. 15.08. poświęcono krzyż oraz placu pod budowę kościoła. 22.06.1983 r. w Krakowie Ojciec Święty Jan Paweł II poświęca kamień węgielny, pięć dni później ks. bp. Materski święci plebanię. Rok 1985 przynosi zatwierdzenie nowego projektu technicznego kościoła opracowanego przez architekta mgr inż. Zbigniewa Grządzielę i Bogdana Cioka. 22.04.1985 r. rozpoczyna się budowa kościoła, którego konsekracji dokonał ks. bp Materski 03.07.1988 r. Wielokrotnymi gośćmi w parafii z okazji różnych jubileuszy byli m. in.: bp Edward Materski, bp Walenty Wójcik czy bp Zygmunt Ozimek. W parafii gościli również najznakomitsi muzycy i artyści związani z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej – Krzysztof Penderecki, Teresa Żylis – Gara, Małgorzata Walewska, Jerzy Zelnik. Proboszczem parafii jest ks. Andrzej Kania.