A dziś w Parku Kultury niezwykle miły dzień. Odwiedził nas wyjątkowy człowiek – Janusz Skowron – rysownik, malarz i grafik, promotor kultury i sztuki polskiej, przed laty związany ze Starachowicami i jak widać-wciąż o naszym mieście pamiętający 🙂
Urodzony w 1958r. w Kolbuszowej, studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom uzyskał w pracowni litografii u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej (1983). Współzałożyciel lubelskiej „Galerii KONT” (1978). W latach 1981-1989 mieszkał w Starachowicach, gdzie pracował jako instruktor do spraw plastycznych w Młodzieżowym Domu Kultury. Od 1989r. mieszka w Stanach Zjednoczonych. Członek ZPAMiG, międzynarodowej multimedialnej grupy Emotionalism i The Polish Institute of Arts and Sciences of America (PIASA). Artysta nowojorskiej New Century Artists Gallery.
Jego prace pokazywano na ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (Polska, USA, Francja, Niemcy, Węgry, Chiny, Korea). W Stanach Zjednoczonych wielokrotnie komisarz wystaw i promotor sztuki polskiej. Nowojorski tygodnik „Kurier Plus” od kilku lat zamieszcza jego ilustracje.
W 2014r. otrzymał nagrodę „Ignacy Paderewski Art and Music Medal” przyznaną przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce.
Dwudziestego czwartego września 2014r. w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku prezydent Bronisław Komorowski wręczył J. Skowronowi za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania dziedzictwa narodowego Polski Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
W czerwcu w Parku Kultury i on-line wystawa Janusza Skowrona pt. “45 lat w sztuce”, na którą już dziś serdecznie zapraszamy!

Leave a Comment