Władysław Wagner to postać wybitna, choć mamy wrażenie, wciąż za mało znana w naszym mieście, a to przecież ze Starachowic pochodził pierwszy Polak, który który opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym.
 Mamy nadzieje, że tą grą miejską, nie tylko zachęcimy Was do bliższego poznania losów Władka Wagnera, ale także sprawimy, że zaprosicie swoich najbliższych na długi spacer po pięknych zimowych Starachowicach.

Na stornie wydarzenia na Facebooku znajdziecie również krótką notkę biograficzna bohatera naszej gry miejskiej, zachęcamy Was też gorąco do sięgnięcia po archiwalne numery miesięcznika „Starachowice. Dobry adres” wydawanego przez Park Kultury – znajdziecie tam świetne artykuły Wioletty Sobieraj, Anety Marciniak i spokrewnionego z Wagnerem Zbigniewa Porajoskiego nawiązujące do postaci legendarnego żeglarza.
A tymczasem telefony w rękę i do dzieła!
A oto Wasze zadania:
1. „Do dzisiaj nie mogę sobie wyobrazić przyjemniejszego i bardziej interesującego miejsca do życia niż Lubianka” – napisał Władysław Wagner w swojej książce „Podług słońca i gwiazd”. Na Lubiance mieszkali też dziadkowie Wagnera – rodzice mamy państwo Bielińscy. Z kolei rodzice ojca mieszkali pod lasem – obecnie stoi tu harcerska przystań. Waszym pierwszym zadaniem jest sfotografowanie jej.
2. Mały Władysław wraz z rodzicami mieszkał przy nieistniejącej dziś ulicy Starachowickiej 57. Ich dawny dom można ulokować obecnie w miejscu gdzie stoi sklep spożywczy, na rogu ulic Wiklinowej i Sadowej. Waszym zadaniem jest sfotografowanie dwóch tabliczek ulic na styku których znajduje się sklep.
3.  Z kościołem pod wezwaniem Świętej Trójcy Władysław Wagner był bardzo związany. To tu przystąpił do komunii świętej. Jego rodzina dobrze znała ówczesnego proboszcza parafii, księdza Dominika Ściskałę. Ojciec Władysława – Walerian był budowniczym drewnianego kościoła p.w. Wszystkich Świętych w Starachowicach, jedna z sióstr Maria była zakonnicą a druga Janina, prowadziła przy parafii szkółkę dla dziewcząt. Waszym zadaniem jest zrobienie zdjęcia kościoła.
4. Ostatnie zadanie przed Wami – Władysław Wagner był uczniem Szkoły Powszechnej im. Konarskiego – przy ulicy Spółdzielczej. Szkoła już dawno nie istnieje ale Wy zróbcie zdjęcie zdjęcie budki na styku spółdzielczej i Targowej gdzie sprzedawane są w sezonie letnim bilety na przejazd kolejka wąskotorową. Kto wie, może ta trasą podróżował sam Władek Wagner.
 Fotografie, oświadczenie rodo oraz zgodę na upublicznienie i przetwarzanie nadesłanych zdjęć podpisanych przez pełnoletniego uczestnika, a także dane osobowe wszystkich uczestników gry miejskiej (imię, nazwisko, adres e-mail, telefon, wiek uczestników) należy nadesłać do 28 lutego b.r. na adres mailowy: a.sarzynska@parkkultury.eu.
Szczegóły regulaminu oraz karta zgłoszeniowa na naszym facebooku

Leave a Comment