Zima to okres, w którym powstają jedne z piękniejszych zdjęć krajobrazowych. Jednak fotografując w czasie mrozów musisz pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:
1. Aparaty, a raczej ich akumulatorki, nie lubią mrozu. Akumulatory na zimnie rozładowują się znacznie szybciej niż w temperaturze dodatniej. Dlatego warto mieć z sobą zapasowe schowane gdzieś w ciepłej kieszeni.
2. Nie ufaj pomiarowi automatycznemu światła dlatego, że korzystając z jego wskazań, zawsze zamiast białego będziesz mieć szary/ciemny śnieg. Musisz pamiętać, żeby dokonać korekty ekspozycji (czyli dać obrazowi więcej światła) o2/3 a nawet 1,5 EV.
3. Nie chuchaj w obiektyw czy wizjer, ponieważ para wodna może zamienić się w warstwę lodu a usuwając ją możesz porysować powierzchnie.
4. Jeżeli jest wilgoć (pada śnieg) na dworze pamiętaj, żeby zabezpieczyć aparat i obiektyw foliowym pokrowcem. Najprostszy zrobisz z foliowej torebki z wyciętą dziurą na obiektyw i gumki recepturki.
5. Zadbaj o sprzęt. Po powrocie z chłodu do ciepłego pomieszczenie nie włączaj aparatu przez kilka godzin, ponieważ może dość do skroplenia się pary wodnej na stykach i uszkodzenia sprzętu. Niech aparat powoli dojdzie, gdzieś w torbie, do temperatury pokojowej. Dzięki temu bezpiecznie odparuje. Sugeruję nawet wyjęcie mu, przed wejściem do ciepłego pomieszczenia, akumulatorków.
6. Dbaj o swoje zdrowie. Nie pozwól zmarznąć rękom. Wiele osób rezygnuje z rękawiczek by łatwiej operować pokrętłami aparatu. Oprócz zmarznięcia skutkuje to mniejszą dokładnością dłoni. Pamiętaj, że nogi statywu marzną – dotykanie ich gołymi rękami może być bardzo nieprzyjemne.  Wybierz takie rękawiczki, w których masz swobodę używania aparatu. Sugeruję również noszenie przy sobie ogrzewaczy do rąk.
7. Aparat jest bardziej wytrzymały niż człowiek. Najniższa temperatura, w której fotografowałam to było dwadzieścia stopni mrozu. Aparat wytrzymał, mógłby fotografować jeszcze długo po tym jak ja uciekłam zmarznięta do domu, jedynie jego pilot odmówił posłuszeństwa.Niech Was zimno nie wystraszy. Fotografujcie tą piękną aurę ale pamiętajcie by zadbać o siebie i sprzęt.

Życie zmusiło mnie do dodania kolejnego punktu:

8. Nie kładź aparatu na śniegu (chyba, że bardzo chcesz kupować nowy).

Zdjęcie otwierające – Wiktoria Majcher

Katarzyna Gritzmann

Leave a Comment