Okres świątecznych iluminacji, choinek, kolorowych lampek oraz ozdób jest już w pełni. Wszystko aż prosi się o fotografowanie. Dzisiaj kilka moich podpowiedzi jak to zrobić w sposób łatwy i przyjemny.
1. Przede wszystkim zapomnij o lampie błyskowej. Zwłaszcza tej wbudowanej. Dla zewnętrznej znajdzie się jeszcze jakieś zastosowanie. Wiem, że wtedy gdy najlepiej widać światełka jest ciemno i użycie lampy kusi. Jednak pamiętajcie, że błyskając spłaszczacie pierwszy plan i tracicie wielowymiarowość. Zamiast błyskania lampą postaw aparat na statywie i wydłuż czas.
2. Ustawiając możliwie niskie ISO zmniejszasz szumy na zdjęciach. Jasność zdjęcia reguluj nie podnoszeniem czułości ale ustawiając jak najmniejszego f oraz wydłużając czas.

3. Jeżeli Twój aparat go obsługuje, korzystaj z formatu RAW , który daje znacznie większą możliwość edycji niż JPG.
4. Jeżeli chcesz otrzymać ładny bokeh (czyli np. kółeczka w miejsce lampek) musisz użyć jak największej „dziury” i ogniskowej od 50mm w górę. Idealnie jest przy f1.4-1,8 ale i 2.8 daje radę a czasami nawet f4 przy dłuższej ogniskowej potrafi mile zaskoczyć. Dlatego próbujcie przy różnych ustawieniach przysłony i ogniskowej.

zdjęcie - Julia Werbowecka - książka
f4, 70mm, ISO100, 1/20 s, fot. Julia Werbowecka

5. Możemy nadać tym kolorowym kółkom różne kształty nakładając na obiektyw czarną nakładkę z wyciętym pośrodku kształtem (wycięty otwór musi być mały i znajdować się pośrodku). Po nałożeniu kartoniku na obiektyw może nastąpić konieczność ostrzenia ręcznego, nakładka ta zabiera również sporo światła więc trzeba wydłużyć czas w stosunku do zdjęcia bez nakładki. Do takich zdjęć wymagana jest przysłona maksymalnie f2.8.

nakładka na obiektyw wykonana z kartonu
nakładka na obiektyw wykonana z kartonu
zdjęcie świątecznych ozdób ze światelkami w serduszka
f1.6, 1 s, iso100, 50mm, nakładka w kształcie serduszka,  fot. Katarzyna Gritzmann
zdjęcie figurki słonika - Wiktoria Kozieł
f 1.7, iso800, 1/350 s, 50mm, nakładka w kształcie buźki, fot. Wiktoria Kozieł

6. Zachęcam również do wykorzystania zoomowania podczas robienia zdjęć choinki. Ustaw aparat na statywie, dobierz długi czas (powyżej 2 sekund) i w trakcie naświetlania kręć obiektywem. I tutaj nasuwa mi się jeden z nielicznych sposobów wykorzystania lampy błyskowej w świątecznych zdjęciach – na szerokim kącie podczas zoomowania błyśnij światłem – sam zobacz skutki. Ostrzegam, że w tego typu ujęciach efekty są nie do powtórzenia – za każdym razem wyjdzie trochę inaczej.
7. Oświetlenie świąteczne – łańcuchy lampek to również idealna okazja do portretów. Znowu wykorzystaj małe f ale może być konieczność podciągnięcia ISO, ponieważ mało kto wytrzyma dwie sekundy bez ruchu.

zdjecie dziewczyny - fot. Dominik Telec
f5, iso400, 52mm, 1/60 s, fot. Dominik Telec, mod. Julia Werbowecka
f1.8, iso1000, 1/60 s 50mm fot. Katarzyna Gritzmann

Unikajcie zdjęć z dużą ilością ponakładanych filtrów. Poszukajcie swojej magii świąt.

Leave a Comment