Bardzo żałujemy, że nie możemy się z Wami spotkać osobiście podczas tegorocznych ferii ale nie tracimy nadziei i optymizmu, że już niedługo spotkania w cztery oczy będą możliwe. W imieniu Parku Kultury zapraszamy Was dziś na nietypowe zajęcia – nietypowe bo zapraszające do aktywności i wyjścia z domu. Zachęcamy Was by w pogodny dzień wybrać się wraz z najbliższymi na spacer po Starachowicach śladami Ścieżki STARA, zawierającej eksponaty produkowanych w Starachowicach legendarnych samochodów ciężarowych marki STAR. Eksponaty te zapewne kojarzycie i dobrze znacie, bo od kilku lat ulokowane są w ważnych miejscach naszego miasta (przy wjeździe od strony Wąchocka, Ostrowca, Tychowa, w pobliżu PWiK, Centrum Handlowego Galardia, przy wiadukcie i ul. Radomskiej). Ale na początek trochę historii 🙂
Starachowickie Zakłady powstały w 1948 roku jako przedsiębiorstwo państwowe, na bazie istniejących już Zakładów Mechanicznych w Starachowicach założonych w 1920 roku. Otrzymały początkowo nazwę Fabryka Samochodów Ciężarowych. Były tam produkowane samochody ciężarowe marki STAR poczynając od STARA 20 z 1948 roku. W 1981 roku wyprodukowano 500-tysięczną ciężarówkę. Podczas przemian ekonomicznych na przełomie lat 80. i 90. fabryka znalazła się w trudnej sytuacji finansowej i groziła jej likwidacja. Po strajku okupacyjnym w 1991 roku zakłady zostały przekształcone w spółkę o nazwie Zakłady Starachowickie Star S.A. i sprywatyzowane.
Wasz spacer rozpocznijcie od Stara 1142 wywrotki – skwer na skrzyżowaniu ulic Radomskiej i Kieleckiej. Następny przystanek to Star 266 wojskowy obok ronda L. Kaczyńskiego (koło Parku Kultury). Następnie Star 660 wojskowy przy ul. Radomskiej (obok Urzędu Miasta).
Potem Star 660 żuraw u zbiegu ul. Szkolnej i Iglastej (koło PWiK). Kolejny eksponat: Star 28 dźwig obok ronda Z. Rafalskiego (koło Centrum Handlowego Galardia). I na zakończenie zachęcamy Was do odwiedzenia ostatniego eksponatu – Stara 25 strażacki, Osiedle Michałów, ul. Ostrowiecka. Choć znajduje się dosyć daleko jest wart zobaczenia – jest przepiękny!
Mamy nadzieję, że spacer Wam się uda, do dzieła!

Ciekawostki:
– STARY to samochody z powodzeniem używane po dziś dzień zarówno w wojsku czy przy pracach rolniczych – Stara 266 uznaje się za najlepszy samochód pod względem konstrukcyjnym i wytrzymałościowym,
–  STAR 266 w 1988 roku wziął udział w rajdzie Paryż – Dakar w 1988 roku!,
– na terenie Muzeum Przyrody i Techniki czyli popularnie nazywanym Wielkim Piecu znajduje się replika Papamobile, którym papież Jan Paweł II poruszał się podczas pielgrzymek po Polsce.

A po solidnym spacerze należy Wam się relaks! Zapraszamy do obejrzenia filmu Sebastiana Markowskiego Historia STARa ze Starachowic, odcinek pt. „Podróże Dominika”.

Film znajdziecie pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=KQu9cXTtxRk&feature=share&fbclid=IwAR3Noyt7oAGrL4pmPY39J1u2h-_3dUf1J_LOXFOv0s1_JoskxJuua3EwCyo

A tu specjalnie dla Was stworzona mapa z oznaczeniami gdzie znajdują się eksponaty:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=14LVX6Rtr7aC6CJK7mg8cIBvaaUfUwcdm&ll=51.036977650055185%2C21.0801274&z=13

Leave a Comment