Dziś w pierwszym odcinku „Zainspiruj się fotografią” chciałam Wam przedstawić sylwetkę niezwykłego, nieżyjącego już  francuskiego fotografa, Gilberta Garcina (1929-2020). Jego specjalnością były fotokolaże. Pan Garcin fotografią zainteresował się dosyć późno bo w wieku 65 lat. Wcześniej zarządzał fabryką lamp. Po przejściu na emeryturę wziął udział w konkursie fotograficznym i zdobył w nim pierwszą nagrodę, która pozwoliła mu przejść szkolenie fotomontażowe.
Garcin znany jest przede wszystkim z czarno-białych fotografii, opartych na surrealistycznej metaforach i symbolice, a jego specyficzny styl pozwolił mu na zdobycie rozgłosu na świecie. Jego fotografie i metoda są niesamowicie  wyjątkowe – jego prace powstawały wyłącznie metodą „wytnij i wklej”, bez pomocy jakiejkolwiek technologii cyfrowej. Garcin najpierw wykonywał autoportret, wycinał powstały obraz, dodawał element autoportretu w oprawie wykonanej ręcznie z różnego rodzaju materiałów, w tym tektury i sznurka, i ponownie fotografował. Umieszczając siebie – a nierzadko także swoją żonę – w absurdalnych i nierozerwalnych sytuacjach, prowokował i wciąż prowokuje widza do myślenia o czasie, samotności i wadze istnienia. W swoich pracach artysta przedstawiany jest jako typowy „Mr. Everybody” w pelerynie, która odsłania wizualne kalambury i egzystencjalne alegorie w surrealistycznych krajobrazach.
Garcin pokazuje nam, jak zobaczyć nowy świat między widzialnym a niewidzialnym, realnym i wyobrażonym, granicę między świadomością, a nieświadomością. Fotomontaże, czy też inscenizowane zdjęcia, jak je nazywał, są idealnym środkiem do tworzenia tych tajemniczych obrazów z elementami zaskoczenia, które przewijają się przez całą jego twórczość i potrafią powiedzieć to, co niewypowiedziane. Co ciekawe sam artysta miał duży problem z wyborem tytułów swoich zdjęć i często nie znajdował żadnego wytłumaczenia dla swoich własnych dzieł.
Zapraszam do obejrzenia filmu o tym niezwykłym artyście – film dostępny do 27.01.2021 oraz do inspirowania się jego dziełami i własnych fotograficznych prób. https://www.arte.tv/pl/videos/097378-000-A/gilbert-garcin-wszystko-moze-sie-zdarzyc/

Jego fotografie możemy obejrzeć na https://www.artsy.net/artist/gilbert-garcin.

 

Katarzyna Gritzmann

 

 

Leave a Comment