Dziś zachęcam Was do poznania kolejnej ikony fotografii Annie Leibovitz.

Annie (właść. Anna-Lou) Leibovitz (ur. 1949r.) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych fotografek portretowych, która utrzymuje się w czołówce artystów od 40 lat. W swojej dotychczasowej karierze objęła stanowisko pierwszej kobiety, jako głównego fotografa dla magazynu Rolling Stone. Annie LeibowitzByła też pierwszą kobietą, której prace zostały wystawione w National Portrait Gallery. Dla tej artystki fotografowanie dla magazynu Vogue to codzienność i niech to będzie jej najlepszą wizytówką. Jest mistrzynią fotografii kreacyjnej. W jej pracach widać dopracowanie, niesamowitą pracę światłem, doskonały warsztat oraz mocno nierealny klimat.

To ona fotografowała Johna Lennona oraz Yoko Ono na kilka godzin przed jego zabójstwem. Powstał wtedy akt, na nagi którym Lennon owinięty jest wokół ubranej Yoko. Dzisiaj nikogo by to nie zaszokowało, ale w 1980 roku nikt tak nie fotografował zakochanych. Na fotografii udało się zawrzeć sporo z charakteru modeli – ich hippisowską naturę, odwagę i bezkompromisowość oraz głęboką miłość. Leibovitz nazwała to zdjęcie „fotografią mojego życia”, za którą zostanie zapamiętana.

Kolejne słynne zdjęcie artystki – nagiej, ciężarnej Demi Moore wywołało szereg kontrowersji i dyskusję na temat postrzegania kobiecego ciała, ale sprzedaż „Vanity Fair” wzrosła dzięki niemu z ośmiuset tysięcy egzemplarzy do rekordowego miliona!

 Leibovitz jest fotografką znaną z tego, że umie doskonale współpracować ze swoimi modelami – jest otwarta na ich pomysły, dzięki czemu umie połączyć swoją wizję zdjęcia ze stylem bycia osób jej pozujących. Niesamowicie bajkowe oraz dopracowane technicznie są jej zdjęcia dla parków Disney’a. Fotografowała Meridę Waleczną, Małą Syrenkę, Kapitana Hooka i krokodyla czy Barysznikowa jako Piotrusia Pana. Zdjęcia można obejrzeć na stronie: https://disneyparks.disney.go.com/blog/2011/03/disney-parks-unveils-new-annie-leibovitz-disney-dream-portraits/

Oprócz artystów Annie fotografuje wydarzenia polityczne. Słynne zdjęcie jej autorstwa, na którym widać helikopterem odlatujący z Białego Domu z Nixonem na pokładzie, podczas gdy obsługa zwija czerwony dywan opublikowano bez komentarza jako ilustrację do afery Watergate.

Oczywiście nawet jej prac nie ominęła krytyka czy kontrowersje. Ostatnio przez internet przetoczyła się burza po jej zdjęciu czarnoskórej sportsmenki Simone Biles. Ludzie zwracali uwagę na to, że realizacja sesji powinna leżeć w gestii czarnoskórej fotografki.

Jednak tylko ona poprosiła królową Elżbietę by zdjęła koronę do zdjęcia. Na co podobno królowa stwierdziła, że nikt jej nie będzie mówił co ma robić, a poza tym to nie jest korona tylko tiara.  Zdjęcie zostało zrobione bez tiary J

Zachęcam do oglądania jej zdjęć na profilu Instagram https://www.instagram.com/annieleibovitz/  do obejrzenia filmu o niej „ANNIE LEIBOVITZ: ŻYCIE W OBIEKTYWIE”.

Leave a Comment