Chór „Portamento” z Parku Kultury w Starachowicach z Grand Prix, Złotym Dyplomem i  nagrodą dla dyrygentki – Bożeny Magdaleny Mrózek. Sukces zespołu na III Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”.

III Ogólnopolski Konkurs Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” zaplanowany był przez organizatorów – Radio Nadzieja – na 16 maja 2020 roku. Niestety koronawirus COVID – 19 uniemożliwił zorganizowanie konkursu w wyznaczonym terminie. W sierpniu zapadła decyzja, że mimo przeciwności konkurs odbędzie się w Tykocinie 3 października. 1 października wszyscy usłyszeli informację, że od 3 października powiat białostocki znajdzie się w czerwonej strefie. Organizatory konkursu wykazali ogromną determinację i w ciągu 24 godzin przenieśli przesłuchania konkursowe do Łomży dając tym samym szansę przyjazdu chórów i uczestniczenia w konkursie.- Ogromne emocje towarzyszyły rodzicom, dziewczętom, dyrygentce i dyrektorowi Parku Kultury – Czy jechać? Czy będzie bezpiecznie? Czy może jednak zrezygnować?  – relacjonuje dyrygentka chóru Bożena Magdalena Mrózek – To bardzo trudne decyzje. Chór przygotowywał się do wyjazdu już od ostatnich dni lutego, kiedy została podjęta decyzja o zgłoszeniu chóru do konkursu.  Co prawda przez cztery miesiące utrudniony był kontakt chórzystek z dyrygentem, ale jednak od lipca ćwiczyły; tyle pracy i wysiłku! Naturalnie, że nie byłoby to jedyne odwołane wydarzenie w zaplanowanym bogatym kalendarzu chóru „Portamento”.  Nie było wyjazdu do Szczecina na Konkurs Muzyki Pasyjnej,  nie było wyjazdu na Festiwal w Poznaniu, nie było wyjazdu na Ukrainę do zaprzyjaźnionego miasta Bar, nie było letnich warsztatów w Kaliszu, więc może jednak nie jechać na konkurs „Nadzieja w Chórze”?. Górę wzięła chęć wyjazdu dziewcząt – tak bardzo były „spragnione” wspólnego wydarzenia, wspólnego śpiewania, odrobiny normalności w tej „covidowej” rzeczywistości. Wspaniali rodzice dziewcząt, którzy zrozumieli całą sytuację wyrazili zgodę na wyjazd.  Duży przestronny autokar, maseczki, odkażanie rąk, zachowanie dystansu społecznego to zastosowane środki bezpieczeństwa epidemicznego  i udało nam się pojechać na konkurs.
Chór przygotował 5 utworów konkursowych: „Adoramus te” – J.–P. Sciau, Psalm 75 – Mikołaj Gomółka, opr. W. Sołtysik, „Da pacem Domine” – Ch. Gounod, „Ave Maria” – M. A. Arbo, „Zdrowaś Mario, Boga Rodzico” – F. Nowowiejski. Jury konkursu tworzyli specjaliści w zakresie prowadzenia zespołów chóralnych – prof. dr hab. Bożenna Sawicka, UMFC; prof. dr hab. Mariusz Kończal, UKW w Bydgoszczy; prof. UMSC dr hab. Monika Mielko – Remiszewska oraz prof. UMFC dr hab. Anna Olszewska.
Przesłuchania konkursowe odbyły się w Kościele Rektoralnym Wniebowzięcia NMP w Łomży. Wszystkie prezentacje rejestrowało Radio Nadzieja, a nagrania będą dostępne na stronie Konkursu.

A oto ocena Chóru Kameralnego „Portamento”:

  • Złoty Dyplom w kategorii chóry kameralne (97 pkt),
  • Nagroda Specjalna Dyrektora Radia Nadzieja dla najlepszego dyrygenta – Bożena MagdalenaMrózek, dyrygent Chóru Kameralnego „Portamento”,
  • GRAND PRIX – Chór Kameralny „Portamento”, Starachowice.

Sukces chóru był możliwy dzięki zaangażowaniu wspaniałych chórzystek: Kinga Klepacz, Julia Lefek, Natalia Sowula, Klaudia Tatarek, Zuzanna Jasztal, Paulina Kowalczyk, Wiktoria Cygan, Alicja Surdy, Karina Tatarek, Julia Wolańska, Patrycja Juszczyk.
Wyjazd chóru był dofinansowany przez Powiat Starachowicki, w ramach projektu „Udział Chóru „Portamento” w festiwalu chóralnym – III Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze”.

Leave a Comment