5 listopada (sobota) o godzinie 17.00 w Klubie Chillout (Hotel Senator, ul. Krywki) wielkie święto wszystkich fanów jazzu i dobrej muzyki. Starachowicka publiczność będzie miała okazję wysłuchać rewelacyjnego materiału z płyty “The Taste of The World”, który zaprezentuje „Maciej Kądziela Quartet”.

Maciej Kądziela – saksofonista jazzowy młodego pokolenia, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej Rhytmic Music Conservatory w Kopenhadze urodzony w 1990 roku w Opocznie. Od 2009 roku mieszka i występuje w Skandynawii. Jako lider własnych projektów koncertował w Polsce, Danii, Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Białorusi oraz Niemczech. Miał zaszczyt wystąpić obok gwiazd polskiej sceny muzycznej oraz światowej jak: Gary Thomas, Anders Mogensen, Richard Anderson, Ned Ferm, Marc Bernstein, Grzegorz Grzyb, Jerzy Główczewski, Maciej Obara, Erlend Skomsvoll, Carsten Dahl, Tomasz Dąbrowski, Carlos Lopez.

Już w 2011 roku, Maciej został zauważony na międzynarodowym festiwalu Jazz nad Odrą, gdzie wraz z zespołem Tuźnik/Kądziela Quartet otrzymał Grand Prix oraz największą nagrodę pieniężną w historii polskich konkursów jazzowych. W 2014 roku otrzymał stypendium fundacji Nordea Fonden, co umożliwiło mu wyjazd do Nowego Jorku, aby kształcić się pod czujnym okiem najwybitniejszych przedstawicieli amerykańskiej sceny muzycznej.

Wyróżnia go specyficzne brzmienie saksofonu oraz styl improwizacji. Podczas swojej edukacji postanowił skupić się na odnalezieniu własnego stylu opartego na jego zdaniem najciekawszych rodzajach muzycznych. Bardzo dużą rolę w kreacji jego muzycznego świata odegrała muzyka z rejonu jego miejsca urodzenia – Opoczna. Ostatnie lata jego twórczości były oparte na poszukiwaniach czegoś wyjątkowego. Poprzez muzyczne eksperymenty młody muzyk postanowił skupić się na trzech zespołach/projektach, które najprościej mogą opisać jego muzyczna osobowość. Połączenie opoczyńskich oberków z kopenhaską awangardą to fundament jego głównych projektów.

Maciej Kądziela jest laureatem wielu nagród i konkursów chociażby na wspomnianym już wcześniej Jazz nad Odrą czy Novum Jazz Frstiwaal. Krokus Jazz Festiwal, Azoty Tarnów Jazz Festiwal i wielu wielu innych. W czerwcu 2013 roku Maciej Kądziela wydał swój debiutancki album „The Opening”, natomiast 2 czerwca 2016 roku swoją premierę miała płyta „The Taste of The World”, materiał z której będziemy mieli okazje usłyszeć w Starachowicach 5 listopada.

Maciejowi Kądzieli na scenie towarzyszyć będą:

Mateusz Gawęda – fortepian,

Adam Zagórski – perkusja,

Damian Kostka – kontrabas.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie Kina Kultura (ul. Radomska 21), na www.sck.org.pl (+1 zł do ceny biletu) oraz bezpośrednio przed koncertem w klubie Chillout.

Leave a Comment