Projekt TEATR POLSKA jedziemy z teatrem – spektakl „Rewolucja balonowa” już 27 września w Starachowickim Centrum Kultury.

27 września o godzinie 19.00 (sala widowiskowa Starachowickiego Centrum Kultury) zapraszamy na kolejną odsłonę projektu TEATR POLSKA jedziemy z teatrem. Tym razem będziemy mieli szansę obejrzeć rewelacyjny spektakl „Rewolucja balonowa” w reżyserii Sławomira Batyra.

Program TEATR POLSKA został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, niezależne i stowarzyszenia mogą ubiegać się o dofinansowanie prezentacji spektaklu w małych miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego, ale które posiadają infrastrukturę umożliwiającą prezentację przedstawienia.   Inspiracją dla powstania TEATR POLSKA był Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował tournées spektakli po ziemiach polskich. W repertuarze znalazła się wówczas klasyka światowa (Szekspir, Molier) oraz polski repertuar – dawny i współczesny (Słowacki, Fredro, Żeromski). Przedsięwzięcie miało na celu zaktywizowanie środowisk małych miasteczek i przybliżenie mieszkańcom najważniejszych osiągnięć kultury polskiej w tamtym okresie. Objazdy odbywały się sezonowo w okresie zimowym i letnim. W ramach “teatru objazdowego” zespół Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich.

  Do pierwszej edycji programu TEATR POLSKA 2009 zgłosiło się aż 77 spektakli. Spośród nich Komisja Artystyczna wyłoniła 20 przedstawień, które tym samym zakwalifikowały się do drugiego etapu. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 16 teatrom a objazdy trwały od 12 września do 13 grudnia 2009. Teatry odwiedziły 73 miejscowości w Polsce, odbyło się w sumie 107 przedstawień, które zobaczyło ponad 21 tysięcy widzów. Przygotowana została baza blisko 200 ośrodków kultury posiadających sale teatralne, która jest nadal rozbudowywana.  Program TEATR POLSKA działa prężnie po dziś dzień, został on wzbogacony warsztatami teatralnymi, które przeprowadzają zawodowi aktorzy.

27 września widzowie ze Starachowic będą mieli możliwość obejrzenia spektaklu „Rewolucja balonowa” autorstwa Julia Holewińskiej, w reżyserii Sławomira Batyra.

W rolach głównych zobaczymy Katarzynę Marię Zielińską, a towarzyszyć jej będzie Ksawery Wójciński – kontrabas

Rewolucja balonowa” to sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej lat 90. widzianej oczami małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków, którzy jako kilkuletnie dzieci obserwowali zachodzące w Polsce zmiany. Kim są dziś? Które z ich marzeń się spełniły, a z którymi musieli się rozstać? Co tak naprawdę pamiętamy z tamtych lat? Kolorowe produkty w sklepach? „Mydełko Fa”? Stana Tymińskiego? A może po prostu smak gumy balonowej?

Spektakl poprzedzony będzie warsztatami teatralnymi, zapraszamy na nie wszystkich chętnych, którzy chcą poznać techniki gry aktorskiej.

Bilety w cenie 15 złotych do nabycia w kasie SCK, a także online na stronie www.sck.org.pl/kino.

Z kolei 5 listopada Teatr im. Stefana Żeromskiego zaprezentuje spektakl „Jakiś i Pupcze” w reżyserii Piotra Szczerskiego.

Zapraszamy!

Leave a Comment