Inauguracja roku kulturalnego nierozerwalnie łączy się z rozpoczęciem Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego, które w tym roku w naszym mieście odbędą się już po raz XXVI. To jedno z wydarzeń artystycznych, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Starachowic. Tegoroczna odsłona XXVI MDMOiK zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, posłuchać będzie można zarówno jazzu na najwyższym światowym poziomie, muzyki flamenco jak i rodzimych starachowickich chórów.

Inauguracja roku kulturalnego 2015/2016 rozpocznie się 3 października (sobota) 2015 roku o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Starachowickiego Centrum Kultury.

Jak co roku zostaną wręczone odznaczenia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, nagrody Prezydenta Miasta Starachowice oraz nagrody gospodarza inauguracji – Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury: „Jupitery” i „Jupiterki” – dla najmłodszych wyróżniających się mieszkańców naszego miasta.

Inaugurację roku uświetni występ duetu DUO ANIFOR. Grupa dwóch muzyków: klarnecisty Stefana Aniołka, reprezentującego i zamieszkałego na stałe w Finlandii oraz pianisty Stanisława Foremniakowskiego powstała w 1970 roku w Warszawie ale co warto podkreślić obaj muzycy również pochodzą ze Starachowic i ich koncert dedykowany będzie właśnie starachowickiej społeczności miasta. DUO ANIFOR zaprezentuje muzykę jazzową , w całości będą to standardy z repertuaru orkiestry Benny Goodmana jak i utwory w klimatach dixieland Acker Bilka.

Wejście na inaugurację i koncert z zaproszeniami oraz do wyczerpania miejsc.

O kolejnych koncertach w ramach XXVI MDMOiK będziemy Państwa informować w późniejszym terminie.

Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe artystyczne wydarzenie!!!

Program XXVI Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach.

Przedstawiamy program XXVI Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach.

Niedziela 11 października 2015 r., godzina 18.00, Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Nowowiejska) –
Tomasz Orlow-koncert organowy.

Niedziela 18 października 2015 r., godzina 19.00 kościół p.w. Wszystkich Świętych (ul. Świętej Barbary)-
„Muzyczna Modlitwa”-Anna Maria Adamiak (mezzosopran), Wojciech Bardowski (wokalista, bard, baryton), Magdalena Tunkiewicz (sopran), Mieczysław Pernach (wokalista, gitarzysta aktor).


Niedziela 25 października 2015 r.
, godzina 19.00 Kościół p.w. Wszystkich Świętych (ul. Świętej Barbary)-
Koncert „Dona nobis pacem” w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II

wystąpią chóry szkolne działające w Ogólnopolskim Projekcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Akademia Chóralna-Śpiewająca Polska”, Region Starachowice „Bonus”, „Crescendo”, „Jedyneczki”, „Portamento”, „Unisono”, „Violino”, „Wiolinki” oraz Zespół Wokalny „Małe Portamento” z Młodzieżowego Domu Kultury i Chór Mieszany „Kamerton”,
Alekdsandra Skowrońska – akompaniament,
Monika Kowalczyk-Kogut – prowadzenie koncertu.

Niedziela 8 listopada 2015 r., godzina 19.00 Kościół p.w. Świętej Trójcy (ul. Kościelna)
-Robert Grudzień
Finałowy Koncert słowno-muzyczny „Modlitwa, która dotyka Ojczyzny”
Jakub Gąska-Maciej Zakościelny-Anna Drela.

Wstęp na koncerty jest wolny, serdecznie zapraszamy!!!

Koncert wirtuoza organów Tomasza Orlowa – pierwsza odsłona tegorocznych Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.

11 października b. r. o godzinie 18.00 w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Nowowiejska 1) w Starachowicach odbędzie się koncert znakomitego wirtuoza organów Tomasza Orlowa. Występ tego znanego już starachowickiej publiczności muzyka to pierwszy z serii koncertów rozpoczynających XXVI Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego.

Tomasz Orlow urodził się 17 września 1974 r. w Jaśle. W latach 1993 – 1998 studiował na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. J. Gembalskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem i ocenę celującą z recitalu dyplomowego. W latach 1999 – 2000, jako stypendysta Fundacji Kultury, doskonalił swoje umiejętności improwizatorskie w Robert Schumann Musikhochschule w Düsseldorfie, w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena. Tomasz Orlow jest zwycięzcą III – go Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. P. Sweelincka w Gdańsku (1997r.), gdzie uzyskał II nagrodę (pierwszej nie przyznano) oraz laureatem I – go Międzynarodowego Konkursu Organowego w Warszawie w 1997r. (wyróżnienie). W roku 2005 obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Improwizacja jako sztuka kreatywna w aspekcie repliki, rekonstrukcji i interpretacji dzieła muzycznego” i otrzymał tytuł doktora sztuki muzycznej przyznany przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Prowadzi żywą działalność koncertową w kraju i za granicą związaną przede wszystkim z upowszechnianiem sztuki improwizacji organowej i fortepianowej (nagrania CD improwizowanych koncertów live). Jest również interpretatorem współczesnej muzyki organowej, biorąc aktywny udział w prawykonaniach dzieł najnowszych. Współpracuje z zespołem „Camerata Silesia”, realizując projekty muzyczne i muzyczno – teatralne. Tomasz Orlow jest pracownikiem Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Wykłada interpretację literatury organowej, improwizację i organoznawstwo. Poświęca się również pracy organomistrzowskiej i organologicznej (badawczej i dokumentacyjnej), realizując projekty konserwatorskie i rekonstrukcyjne zabytkowych instrumentów.

Tomasz Orlow 1

Leave a Comment