Inauguracja roku kulturalnego nierozerwalnie łączy się z rozpoczęciem Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego, które w tym roku w naszym mieście odbędą się już po raz XXVI. To jedno z wydarzeń artystycznych, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalny Starachowic. Tegoroczna odsłona XXVI MDMOiK zapowiada się niezwykle atrakcyjnie, posłuchać będzie można zarówno jazzu na najwyższym światowym poziomie, muzyki flamenco jak i rodzimych starachowickich chórów.
Inauguracja roku kulturalnego 2015/2016 rozpocznie się 3 października (sobota) 2015 roku o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Starachowickiego Centrum Kultury.
Jak co roku zostaną wręczone odznaczenia Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, nagrody Prezydenta Miasta Starachowice oraz nagrody gospodarza inauguracji – Dyrektora Starachowickiego Centrum Kultury: „Jupitery” i „Jupiterki” – dla najmłodszych wyróżniających się mieszkańców naszego miasta.
Inaugurację roku uświetni występ duetu DUO ANIFOR. Grupa dwóch muzyków: klarnecisty Stefana Aniołka, reprezentującego i zamieszkałego na stałe w Finlandii oraz pianisty Stanisława Foremniakowskiego powstała w 1970 roku w Warszawie ale co warto podkreślić obaj muzycy również pochodzą ze Starachowic i ich koncert dedykowany będzie właśnie starachowickiej społeczności miasta. DUO ANIFOR zaprezentuje muzykę jazzową , w całości będą to standardy z repertuaru orkiestry Benny Goodmana jak i utwory w klimatach dixieland Acker Bilka.
Wejście na inaugurację i koncert z zaproszeniami oraz do wyczerpania miejsc.
O kolejnych koncertach w ramach XXVI MDMOiK będziemy Państwa informować w późniejszym terminie.
Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe artystyczne wydarzenie!!!
Program XXVI Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach.
Przedstawiamy program XXVI Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach.
Niedziela 11 października 2015 r., godzina 18.00, Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP (ul. Nowowiejska) –
Tomasz Orlow-koncert organowy.
Niedziela 18 października 2015 r., godzina 19.00 kościół p.w. Wszystkich Świętych (ul. Świętej Barbary)-
„Muzyczna Modlitwa”-Anna Maria Adamiak (mezzosopran), Wojciech Bardowski (wokalista, bard, baryton), Magdalena Tunkiewicz (sopran), Mieczysław Pernach (wokalista, gitarzysta aktor).
Niedziela 25 października 2015 r., godzina 19.00 Kościół p.w. Wszystkich Świętych (ul. Świętej Barbary)-
Koncert „Dona nobis pacem” w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II
wystąpią chóry szkolne działające w Ogólnopolskim Projekcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Akademia Chóralna-Śpiewająca Polska”, Region Starachowice „Bonus”, „Crescendo”, „Jedyneczki”, „Portamento”, „Unisono”, „Violino”, „Wiolinki” oraz Zespół Wokalny „Małe Portamento” z Młodzieżowego Domu Kultury i Chór Mieszany „Kamerton”,
Alekdsandra Skowrońska – akompaniament,
Monika Kowalczyk-Kogut – prowadzenie koncertu.
Niedziela 8 listopada 2015 r., godzina 19.00 Kościół p.w. Świętej Trójcy (ul. Kościelna)
-Robert Grudzień
Finałowy Koncert słowno-muzyczny „Modlitwa, która dotyka Ojczyzny”
Jakub Gąska-Maciej Zakościelny-Anna Drela.
Wstęp na koncerty jest wolny, serdecznie zapraszamy!!!
Koncert wirtuoza organów Tomasza Orlowa – pierwsza odsłona tegorocznych Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.
11 października b. r. o godzinie 18.00 w Kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Nowowiejska 1) w Starachowicach odbędzie się koncert znakomitego wirtuoza organów Tomasza Orlowa. Występ tego znanego już starachowickiej publiczności muzyka to pierwszy z serii koncertów rozpoczynających XXVI Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego.
Tomasz Orlow urodził się 17 września 1974 r. w Jaśle. W latach 1993 – 1998 studiował na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. J. Gembalskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem i ocenę celującą z recitalu dyplomowego. W latach 1999 – 2000, jako stypendysta Fundacji Kultury, doskonalił swoje umiejętności improwizatorskie w Robert Schumann Musikhochschule w Düsseldorfie, w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena. Tomasz Orlow jest zwycięzcą III – go Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. P. Sweelincka w Gdańsku (1997r.), gdzie uzyskał II nagrodę (pierwszej nie przyznano) oraz laureatem I – go Międzynarodowego Konkursu Organowego w Warszawie w 1997r. (wyróżnienie). W roku 2005 obronił rozprawę doktorską zatytułowaną „Improwizacja jako sztuka kreatywna w aspekcie repliki, rekonstrukcji i interpretacji dzieła muzycznego” i otrzymał tytuł doktora sztuki muzycznej przyznany przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Prowadzi żywą działalność koncertową w kraju i za granicą związaną przede wszystkim z upowszechnianiem sztuki improwizacji organowej i fortepianowej (nagrania CD improwizowanych koncertów live). Jest również interpretatorem współczesnej muzyki organowej, biorąc aktywny udział w prawykonaniach dzieł najnowszych. Współpracuje z zespołem „Camerata Silesia”, realizując projekty muzyczne i muzyczno – teatralne. Tomasz Orlow jest pracownikiem Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Wykłada interpretację literatury organowej, improwizację i organoznawstwo. Poświęca się również pracy organomistrzowskiej i organologicznej (badawczej i dokumentacyjnej), realizując projekty konserwatorskie i rekonstrukcyjne zabytkowych instrumentów.