Finał XXVI Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach.

„Ojciec Jana Pawła II. Modlitwa, która dotyka Ojczyzny” – koncerty z okazji Narodowego Święta Niepodległości.                                                                               

Dobiega końca tegoroczna odsłona Międzynarodowych Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, które odbywały się w naszym mieście już po raz XXVI. W tym roku mogliśmy wysłuchać wirtuoza organów Tomasza Orlowa, który genialnie improwizował wybitne dzieła muzyczne, „Muzyczną modlitwę” w wykonaniu Anny Marii Adamiak, Magdaleny Tunkiewicz, Wojciecha Bardowskiego i Mieczysława Pernacha, koncertu „Dona nobis pacem” – Chóry Śpiewającej Polski w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II.

 

maciej zakoscielny, robert grudzien

Już w najbliższą niedzielę – 8 listopada b.r. o godzinie 19.00 w Kościele p.w. Świętej Trójcy w Starachowicach odbędzie się wielki finał XXVI MDMOiK, podczas którego usłyszymy koncert słowno – muzyczny „Ojciec Jana Pawła II. Modlitwa, która dotyka Ojczyzny” z udziałem Macieja Zakościelnego, który wcieli się w rolę ojca Jana Pawła II,  Roberta Grudnia (organy) oraz Jakuba Gąski (tenor, solista Teatru Muzycznego w Lublinie)..

Koncerty słowno – muzyczne poświęcone pamięci ojca Jana Pawła II, który był dla syna przewodnikiem, uczył go wiary i patriotyzmu, odbywają się w programie festiwali Roberta Grudnia. Premiera koncertu odbyła się 15 sierpnia b. r. w klasztorze Cystersów w Jędrzejowie.
„Ojciec Jana Pawła II. Modlitwa, która dotyka Ojczyzny” – to koncert słowno – muzyczny, ukazujący Karola Wojtyłę seniora, jako rodzica który miał wielki wpływ na ukształtowanie osobowości Świętego Jana Pawła II. Monodram Anny Dreli to także traktat o wychowaniu domowym w szacunku dla polskiej tradycji i kultury oraz modelowych relacjach ojca i syna. Scenariusz ukazuje dojrzałego wewnętrznie człowieka, żyjącego wiarą, oddanego rodzinie i szanującego ciężką, uczciwą pracę. Postać ojca przyszłego świętego ukazana jest na tle przełomowych wydarzeń historycznych tamtych czasów, m. in. odzyskania przez Polskę niepodległości, wojen światowych XX wieku, czy wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku. Dlatego też data premiery czyli 15 sierpnia nie była przypadkowa, gdyż właśnie ten dzień
to potrójne święto: Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Dzień Wojska Polskiego oraz kolejna rocznica bitwy warszawskiej 1920, nazywanej także cudem nad Wisłą. Koncerty cieszą się dużym uznaniem publiczności, każdy z nich gromadzi tłumy widzów. Patriotyczne przesłanie tekstu docenili organizatorzy obchodów Narodowego Święta Niepodległości, zapraszając artystów do uczczenia kolejnej rocznicy powrotu Polski na mapy Europy.
W koncercie weźmie udział jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia – Maciej Zakościelny, znany min. z seriali „Strażacy”, „Czas honoru” oraz filmów „Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”, „Tylko mnie kochaj” czy „Dlaczego nie”. Koncert to nie tylko monodram, ale także niepowtarzalna oprawa muzyczna, która tradycyjnie jest dziełem Roberta Grudnia, pomysłodawcy koncertu. Publiczność usłyszy utwory patriotyczne i sakralne, w najlepszym wykonaniu.

 

Wstęp na koncert wolny, serdecznie zapraszamy!!!

 

maciej zakoscielny1

 

maciej zakoscielny2

maciej zakoscielny3

 

O artystach:

            Maciej Zakościelny – urodził się 7 maja 1980 r. w Stalowej Woli. Już w szkole podstawowej wiedział, że chce występować na scenie. Jako młody chłopak brał udział w licznych pokazach talentów. W konkursie „Mini – lista Przebojów” zajął trzecie miejsce. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. I.J. Paderewskiego specjalizując się w grze na skrzypcach, ale także fortepianie i bębnach afrykańskich. Do 2004 r. studiował w Akademii Teatralnej w Warszawie, jednak nie uzyskał tytułu magistra. Maciej przez pięć lat trenował karate. Podróżując po Europie, nie tylko zwiedzał znane zakątki, ale grał także na skrzypcach na ulicach różnych miast, czy też w pociągach, by zarobić trochę grosza. Pierwszą swoją rolę zagrał w serialu „Plebania” gdzie wcielił się w rolę Marka Bednarka. Później wystąpił m. in. w „Sfora”, czy w serialu „Samo życie”. Najbardziej jednak kojarzony jest z „Kryminalnymi”, gdzie zagrał podkomisarza Marka Brodeckiego. W 2005 r. przyszła pierwsza poważna rola filmowa w „Tylko mnie kochaj”, a w 2008 r. pojawił się w serialu o żołnierzach AK „Czas honoru”, gdzie do tej pory partneruje Kubie Wesołowskiemu i Jankowi Wieczorkowskiemu. Aktor wziął udział także w trzech przedstawieniach Teatru Telewizji: „Sesja castingowa”, „Książę nocy”, „1 września”. Wystąpił również jako gość specjalny w muzycznym programie Maćka Miecznikowskiego „Tak to leciało”, emitowanego przez TVP2. Swoją wygraną Maciej przekazał na fundację Kaliny Jędrusik „Kalinowe serce”, której to pomaga w produkowaniu muzycznego spektaklu „Śpiewając Jazz”. To właśnie tutaj aktor po raz pierwszy publicznie zaprezentował swój talent muzyczny. Najpopularniejsze produkcje z udziałem Macieja Zakościelnego: „Kryminalni”, „ Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem”,  „Tylko mnie kochaj”, „Dlaczego nie”, „Czas honoru”,  „Strażacy”.

            Robert Grudzień – kierownik artystyczny Starachowickich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, solista Filharmonii Lubelskiej. Znany muzyk, jeden z najchętniej zapraszanych artystów w Polsce, producent prestiżowych koncertów, spektakli i festiwali muzycznych. Absolwent Liceum Muzycznego w Lublinie, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule für Musik w Düsseldorfie. Kursy mistrzowskie w Szwajcarii i Republice Czeskiej. Znany jest jako koncertujący organista. Od kilku lat czynnie udziela się jako pianista i klawesynista.
Jego nazwisko wielokrotnie pojawia się w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów różnych dziedzin i specjalności. Występuje m.in. z: Teresą Żylis-Gara, Małgorzatą Walewską, Wiesławem Ochmanem, Markiem Torzewskim, Grzegorzem Olkiewiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Georgijem Agratina, Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, Olgierdem Łukaszewiczem, Zbigniewem Zamachowskim, Cezarym Żakiem, Włodzimierzem Matuszakiem, Grażyną Barszczewską. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w całej Europie oraz na wielu kontynentach. Posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne /solowe, kameralne/. W roku 2006 w Bazylice w Trzebnicy zrealizował nagranie dla Polskiego Radia z Chórem PR i z Krzysztofem Pendereckim. W 2008 Polskie Radio zrealizowało Album „Wołyń 1943” z wykorzystaniem kompozycji Roberta Grudnia Misterium Dźwięku pamięci czerwca 1976 „Dolorosa” i „Człowiek”. Jego działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień, m. in.: Nagroda Prezydenta Miasta Starachowic, Jupiter 2009 /Starachowickie Centrum Kultury/, w 1990 r. otrzymał nagrodę Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową a w 2006 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego – Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Otrzymał nagrodę Bp Jana Chrapka „Mój Radom”. Inicjator wielu Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej min Bazylika OO Bernardynów w Leżajsku. Otrzymał tytuł Honorowy Obywatel Leżajska. Dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizator licznych koncertów oraz akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. Wykłada gościnnie w Szwajcarii i Niemczech. W roku 2010 na zaproszenie Grażyny Torbickiej w ramach Festiwalu Dwa Brzegi promował najnowszą płytę kompaktową FARNY nagraną w Kazimierzu Dolnym w kościele Farnym w duecie przez Małgorzatę Walewską i Roberta Grudnia. Brał udział w Maratonie Muzycznym „Najdłuższe urodziny Fryderyka Chopina” w Warszawie w dn. 22.02.-01.03.2010r. oraz w koncercie w dn.01.03.2010 r. z okazji nadania imienia Fryderyka Chopina Szkole Podstawowej w Wojszczycach/Zakroczym. Otrzymał Statuetkę JUPITER 2009 oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Starachowic.

 

            Jakub Gąska – absolwent Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. Leszka Skrla oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Ewy Iżykowskiej. Stypendysta Istituto Superiore di Studi Musicali „Achille Peri” w Reggio Emilia we Włoszech oraz Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. W ramach Studenckich Warsztatów Operowych debiutował jako St. Brioche w operetce Wesoła wdówka F. Lehara w Operze Nova w Bydgoszczy. W tym samym teatrze operowym kreował postaci Monostatosa w operze Czarodziejski flet W. A. Mozarta, Macieja w operze Straszny dwór S. Moniuszki, Eneasza i Marynarza w operze Dydona i Eneasz H. Purcell’a. W Teatrze Muzycznym w Poznaniu występował jako Józef w operetce Wiedeńska krew J. Straussa, a w Operze na Zamku w Szczecinie jako Rzemieślnik w operze The fairy QueenH. Purcell’a. Ponadto w swoim repertuarze posiada partie: Edwina w operetce Księżniczka czardasza, Żupana w operetce Hrabina MarizaI. Kalmana, Orlofskiego i Alfreda w operetce Zemsta nietoperza J. Straussa, Gastona w operze La Traviata, Abdalla w operze Nabucco G. Verdiego. Od 2012 związany jako solista z Teatrem Muzycznym w Lublinie, gdzie kreuje role: Motla w musicalu Skrzypek na dachu J. Bocka, Emila w Porwaniu Sabinek F. I P. von Schonthan, Adama w Ptaszniku z Tyrolu K. Zellera oraz bierze udział w koncercie The Musical Show. Wykonywał również partie solowe w Carmina Burana C. Orffa i Mszy C – dur Koronacyjnej KV 317 oraz Missa Solemnis KV 337 W. A. Mozarta. Dokonał prawykonania partii solowej w Epitafium Tragedii Smoleńskiej – 2010 A. Nikodemowicza, a także wystąpił z recitalem zapomnianych pieśni Józefa Wieniawskiego w ramach FSK w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Finalista i laureat nagrody specjalnej podczas Konkursu Operetkowego im. I. Borowickiej w Krakowie. Uczestniczył w V Festiwalu Wokalnym Belcantow Nałęczowie, Operowym Forum Młodych przy Bydgoskim Festiwalu Operowym w Operze Nova w Bydgoszczy, Festiwalu Duetów Operetkowych i Musicalowych Face to Facew Teatrze Muzycznym w Poznaniu oraz Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju (2013). Ukończył Mistrzowskie Kursy Wokalne Maestry Heleny Łazarskiej, Anity Garanča, Matjaza Robavsa, Ewy Iżykowskiej, a także I Profesjonalny Kurs Interpretacji Muzyki Operetkowej i Musicalowej w Krynicy Zdroju. Zajmuje się również pracą pedagogiczną prowadząc klasę śpiewu solowego w ZSM nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie.

 

O parafii:

 

Parafia Św. Trójcy w Starachowicach położona przy ulicy Kościelnej 12 to najstarsza parafia w mieście. Jej historia sięga XVII wieku kiedy to opat benedyktynów na Świętym Krzyżu Bogusław Radoszowski, założył miasto Wierzbnik, na mocy przywileju króla Zygmunta III Wazy. Dwa lata później tenże sam Opat wybudował i wyposażył drewniany kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej. W 1681 r. nowy Opat benedyktynów – Hieronim Jaksa Komornicki rozpoczął budowę kościoła z miejscowego piaskowca. Budowa trwała 7 lat, a jej efektem był kościół jednonawowy z krótkim półkolistym prezbiterium, do którego przylegała od północy mała zakrystia. W 1688 r. parafia została oficjalnie erygowana (utworzona) przez biskupa krakowskiego Jana Małachowskiego, a w 1741 r. konsekrowana przez biskup Kunickiego. Lata 1881 – 1912 przynoszą przebudowę kościoła zapoczątkowaną przez ks. Pawła Kołdę. Dobudowano od strony północnej kaplicę św. Barbary, a od południowej kaplicę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zbudowano wieżę i kruchtę, a od strony południowej zakrystię. Gruntowna rozbudowa kościoła dokonała się w latach 1929 – 1937 za sprawą ks. dr Stefana Świetlickiego według projektu Stefana Szyllera z Warszawy. Dobudowano kaplicę Św. Trójcy od strony północnej i św. Andrzeja Boboli od strony południowej, zakrystię od strony wschodniej za głównym ołtarzem, powiększono kaplicę św. Barbary, oraz dobudowano nawy boczne od południa i północy. Lata wojenne nie zniszczyły świątyni. Ksiądz Jan Lipiński dokończył rozbudowę naw bocznych i instalację ołtarzy w kaplicy św. Trójcy i św. Andrzeja Boboli. To właśnie w Parafii Św. Trójcy w 1944 r.  wybitny polski poeta Leopold Staff i jego żona znaleźli schronienie w jednym z pokoi, które odstąpił im na plebanii ówczesny wikariusz Antoni Boratyński. Przyjaźń jaka zrodziła się w tych ciężkich latach była kontynuowana również  po wojnie w Skarżysku – Kamiennej, gdzie ks. Boratyński objął probostwo. W latach powojennych (1956 – 1979) ks. Roman Ścisłowski porządkuje plac kościelny, otaczając go pięknym i trwałym ogrodzeniem. W kościele instaluje posadzkę marmurową, nowe organy, nową polichromię, złoci ołtarze złotem dukatowym, instaluje rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej, w nawach bocznym wstawione zostają witraże świętych polskich. W ostatnich latach swego życia buduje nową trzy kondygnacyjną plebanię o łącznej powierzchni 1115 m. kw. z kaplicą Matki Bożej. Buduje także dzwonnicę od str. wschodniej. Kolejne lata przynoszą rozbudowę kościoła poprzez dobudowanie nawy od strony południowej według projektu profesora Wiktora Zina. Wystrój kościoła zaprojektował rzeźbiarz z Krakowa Mieczysław Stobierski, rzeźbę w prezbiterium wykonał Jan Wątor z Pcimia. Nowa część kościoła jest podpiwniczona, dach pokryty jest blachą miedzianą, sufit kościoła wyłożony deskami z modrzewia. W dolnym kościele odprawiane są w niedzielę msze dla dzieci. Przy parafii działa jadłodajnia Caritas – Dom Chleba Jana Pawła II, wydająca dziennie ponad 300 obiadów dla najuboższych mieszkańców Starachowic. Pomysłodawcą i założycielem jadłodajni jest  dawny proboszcz, ks. kanonik dr Tadeusz Czyż.

Leave a Comment