Za nami wyjątkowe wydarzenie, uroczysta gala, podczas której poznaliśmy nazwiska niezwykłych kobiet z północnej części województwa świętokrzyskiego wyróżnionych „Laurem Kobieta.23”.

Po raz drugi w Starachowicach, tym razem w Hotelu Europa, odbył się uroczysty finał projektu „Kobieta.23” Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15.00, bohaterkami tego wydarzenia były panie z północnej części województwa świętokrzyskiego, które kreują życie kulturalne, zawodowe, społeczne, rodzinne, często działając lokalnie i bez rozgłosu. Projekt, którego inicjatorką jest poseł Agata Wojtyszek, był doskonałą okazją, do wyróżnienia wyjątkowych kobiet i podziękowania za ich pracę.

W tym roku kapitała powołana przez organizatora, którym jest Park Kultury, przyznała nagrody oraz wyróżnienia w następujących kategoriach: kultura, sztuka, sport, biznes, edukacja, zdrowie, tradycje, rodzina, praca na rzecz osób z niepełnosprawnościami, praca socjalna i charytatywna.

Organizator zdecydował również o wyłonieniu kobiety ważnej dla historii Polski i regionu świętokrzyskiego. Jednogłośnie zdecydowano tytuł ten przyznać Jadwidze Prendowskiej. Jest to mirzecka bohaterka Powstania Styczniowego. Urodziła się w 1832 roku. Najpierw uczestniczyła w patriotycznych manifestacjach przedpowstańczych – była obserwatorem manifestacji warszawskich, aktywnie działa przy manifestacjach w Busku i Solcu. W okresie powstania styczniowego występowała jako kurier Rządu Narodowego wysyłana przez generała Mariana Langiewicza w specjalnych misjach do innych dowódców oddziałów do Galicji. Była również organizatorem pomocy dla osób poszkodowanych w okresie powstania.

Kategoria KULTURA

Kapituła w tej kategorii nagrodziła Monikę Kowalczyk – Kogut. Teatrolog, animator kultury i instruktor teatralny. Od lat działa w organizacjach pozarządowych. Wraz z mężem Piotrem stworzyła miejsce unikatowe, które jest fenomenem nie tylko na skalę naszego kraju, ale i Europy. Stworzone przez małżeństwo Kogutów miejsce dla książek zapomnianych – Dom Spokojnej Książki w Rżuchowie, to nie tylko miejsce, gdzie można oddać książki, których już nie potrzebujemy, ale przede wszystkim jest to miejsce spotkań, koncertów, warsztatów, i twórczych inicjatyw.

W tej kategorii kapituła wyróżniła jeszcze dwie panie: Edytę Lesiak Nawrocką oraz Agatę Kasprowicz.

Kategoria SZTUKA

W tej kategorii „Laur Kobieta.23” powędrował do Katarzyny Sorn. Jest to mieszkanka Końskich, wielokrotnie odznaczana i nagradzana za pracę na rzecz kultury oraz działalność na rzecz weteranów. Jest honorowym członkiem Armii Krajowej oraz przewodnikiem turystycznym PTTK. Sztuka stanowi ważną dziedzinę jej życia. Tworzy w wielu technikach mix-mediowe portrety kobiet. Na swoim koncie ma ponad 30 wystaw indywidualnych i wiele zbiorowych. W 2023 roku obchodzi jubileusz 35. Lecia pracy twórczej.

Natomiast wyróżnienia za swą pracę otrzymały panie: Ewa Jurkowska-Siwiec oraz Aleksandra Szwagierczak-Michalska.

Kategoria SPORT

Wioletta Walerowicz to kolejna finalista projektu nagrodzona za swą pracę. Laureatka posiada 20-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz dorosłymi jako trener taekwondo olimpijskiego oraz nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej. W 2015 roku założyła Ostrowieckie Stowarzyszenie Taekwondo Olimpijskiego i od tego czasu kieruje klubem jako prezes, ustala kierunki szkolenia jako główny trener oraz szkoli młode talenty sportowe jako trener kadr wojewódzkich. Organizuje aktywny wypoczynek dla dzieci i młodzieży podczas ferii oraz realizuje projekty sportowe skierowane do osób dorosłych.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Anna Chruścielewska.

Kategoria BIZNES

W kategorii „biznes” laur powędrował do Marty Szymańskiej – Baran, której głównym projektem są obozy językowe w Polsce i w Wielkiej Brytanii dla dzieci i młodzieży z całego kraju. Jest absolwentką filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz włoskim Universita di Modena. Kocha języki obce za wolność jaką dają każdej osobie, która nimi włada. Pasjonatka edukacji, podróży i rozwoju. Jej misją życiowa jest otworzenie dzieci na świat dzięki znajomości języków obcych.

Kapituła w tej kategorii wyróżniła: Monikę Stachucy-Maciąg oraz Katarzynę Ostrowską.

Kategoria EDUKACJA

„Laur Kobieta.23” w kategorii edukacja trafił do Małgorzaty Dziamki, współzałożycielki Szkoły Tańca „MiM’’. MiM prowadzony przez nią ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia na największych Polskich i zagranicznych konkursach i festiwalach. Jej podopieczni występują na telewizyjnych antenach w kraju i za granicą.

Wyróżniona w tej kategorii, decyzją kapituły została: Jolanta Żaczek.

Kategoria TRADYCJA

Danuta Bogusławska to laureatka projektu w kategorii „tradycja”. W 2015 roku w Sobowie w gminie Ożarów założyła Koło Gospodyń Wiejskich. Jest również założycielką i kierownikiem zespołu ,,Sobowiacy’’. Inspiracji do tekstów utworów poszukuje wspólnie z członkami zespołu u najstarszych mieszkańców. Organizuje liczne wyjazdy oraz występy zespołu, który zdobywa nagrody i wyróżnienia. Prowadzone przez nią Koło Gospodyń Wiejskich zajmuje się pielęgnacją i upowszechnianiem tradycji i kultury wśród mieszkańców powiatu i województwa.

Kategoria RODZINA

W tej kategorii kapituła postanowiła wyróżnić dwie panie. Pierwsza z nich to Paulina Tarachowicz ze Starachowic. To autorka dwóch książek o nauczaniu dzieci języka angielskiego oraz licznych publikacji. Założycielka Bilikid, najpopularniejszego polskiego bloga doradzającego rodzicom, opiekunom, wychowawcom i nauczycielom, jak wspierać dziecko w nauce języka obcego w domu i w codziennej, naturalnej komunikacji. Pod marką Bilikid prowadzi również kanały społecznościowe, organizuje szkolenia dla rodziców i nauczycieli oraz anglojęzyczne spotkania dla dzieci.

Żona Filipa, mama dwóch chłopców Michałka i Karola. W 2021 roku jej młodszy syn Michałek został zdiagnozowany jako pacjent onkologiczny z rozpoznaniem raka mózgu. Nasza Laureatka po chorobie syna podzieliła się swoimi przeżyciami na fanpage’u Panda Team, który oprócz licytacji charytatywnych na leczenie syna wspierał inne osoby w chorobie. Opisała swój niepokój, strach, małe chwile radości i nadziei… Niestety, 2 października 2021 r. Michał odszedł. Po śmierci syna Michałka wraz z mężem założyła Fundację Panda Team – wspierającą rodziny, w tym między innymi rodzeństwo dzieci chorych onkologicznie. Pani Paulina nie mogła osobiście uczestniczyć w uroczystości. Nagrodę w zastępstwie odebrał brat.

Druga z finalistek to Angelika Suska. Ma dopiero 22 lata. Kiedy była w klasie maturalnej zmarła jej mama zostawiając troje osieroconego rodzeństwa. Brat Krystian miał 12 lat, a siostra Sylwia 11 lat. Ojciec odłączył się od rodziny dawno temu. Sylwia, siostra naszej laureatki jest ciężko chora, jej wadliwe serce jest wspomagane przez rozrusznik serca, nadal stosuje tlenoterapię, nadal towarzyszy jej koncentrator tlenu. Przeszła już wiele zabiegów ratujących życie, głównie w Krakowie. Brat Krystian jest pod stałą opieką psychiatry i psychologa. Nasza laureatka podjęła trudną życiową decyzję. Adoptowała rodzeństwo i nie wyobrażała sobie rozstania z nim i utraty kontroli nad ciężko chorą siostrą. Nigdy nie żałowała tego odważnego kroku. Twierdzi, że nigdy nawet nie wyobrażała sobie, że ktoś obcy może adoptować jej siostrę i brata.

Kategoria PRACA NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

To kolejna kategoria, w której kapituła nagrodziła i wyróżniła kolejną silną i sprawczą kobietę – Karolinę Nowek. Pani Karolina wspiera i inicjuje działania, programy edukacyjne promujące zdrowie psychiczne. Organizuje szkolenia, kursy i warsztaty dla rodzin i osób z zaburzeniami psychicznymi, mające na celu zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności w radzeniu sobie z chorobą i jej objawami w życiu codziennym. Wspiera organizacje osób chorych psychicznie oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną i rodziny tych osób. Działa na rzecz dzieci i młodzieży, a swoją postawą zachęca je do działań mających na celu kształtowanie patriotyzmu.

Kategoria PRACA SOCJALNA I CHARYTATYWNA

Finalistką w tej kategorii została Monika Cichoń. Pedagog szkolny w Zespole Placówek Oświatowych w Klimontowie. Z równym zaangażowaniem i poświęceniem dba o swoją społeczność na każdym poziomie – rodziny, pracy czy miasta. Lubi pracować z ludźmi i dla ludzi. Wolny czas poświęca na działalność charytatywną i na rzecz lokalnej społeczności. Angażuje się w rozwój i twórczość kobiet wspierając Koło Gospodyń Wiejskich Klimontowianka, którego jest członkiem i założycielem. Wspiera potrzebujących i najsłabszych.

Kapituła w tej kategorii przyznała także dwa wyróżnienia: Ewelinie Choince-Jasztal oraz Bożenie Gromczyk.

Galę swoimi występami wokalnymi uświetniły: Małgorzata Kutrowska i Patrycja Suwara.

Natomiast na zakończenie wystąpiła gwiazda wieczoru Katarzyna Cerekwicka.

Projekt dofinansowano ze środków Fundacji Orlen Partner: Fundacja PKO Banku Polskiego.

Patronat objęły:

Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbieta Witek

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Agata Wojtyszek

Współorganizacja:

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski

Leave a Comment