Park Kultury serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w kolejnej autorskiej grze miejskiej  mającej charakter spaceru po Starachowicach. W czasie jej trwania poznamy (lub przypomnimy sobie) wiele miejsc i faktów z historii Starachowic. Trasa ulicami miasta nie jest szczególnie wymagająca i długa, dlatego jesteśmy pewni, że każdy z Was bez względu na wiek da radę ją przejść. Połączyliśmy elementy gry miejskiej (zadania do wykonania ) i pieszego rajdu turystycznego (opis trasy). Uczestnikami mogą być osoby z różnych grup wiekowych (osoby nieletnie pod opieką dorosłego). Szczególnie liczymy na udział grup rodzinnych.

Z racji tego, że wędrówka prowadzi śladami górników i hutników, patronuje nam Św. Barbara, opiekunka ludzi ciężkiej i trudnej pracy. Ubierzcie się ciepło, zabierzcie ze sobą termos gorącej herbaty, aparat fotograficzny lub telefon…i ruszajcie w trasę! Powodzenia!!!

Zasady gry – wędrówki

W grze mogą uczestniczyć osoby indywidulane lub grupy max.5 osobowe. Zadaniem wstępnym jest zapoznanie się z zasadami i regulaminem gry. Następnie, na podstawie opisu trasy, uczestnicy odnajdują poszczególne punkty kontrolne wyszczególnione w opisie trasy i wykonują zadania przypisane do danego punktu. Przejście całej trasy zajmie ok. 2 godz. (niezbyt szybki spacer). Opis trasy pozwala na dostosowanie sposobu jej pokonania do możliwości uczestników. Trasę można podzielić na etapy. Dokumentację przejścia trasy (zdjęcia i odpowiedzi na pytania ) jak i stosowną zgodę na wykorzystanie zdjęć przez Pzrk Kultury (załącznik 1) należy przesłać drogą elektroniczną na podany w regulaminie adres (zapisy@parkkultury.eu) do dnia 4.01.2022r. Najbardziej kreatywne fotografie i poprawne odpowiedzi nagrodzimy upominkami. Ogłoszenie wyników nastąpi 7.01.2022r.

 

Opis  trasy i zadań.

 

Zadanie 1.

Wędrówkę rozpoczynamy przy bramie wejściowej Parku Miejskiego (ul. Radomska). Następnie schodami obok przystanku autobusów wchodzimy na alejkę i idziemy w lewo. Skręcamy w prawo na pierwszą ścieżkę. Idziemy lekko pod górę i dochodzimy do ul. Rotmistrza Pileckiego (dawna ul. Krywki).Schodzimy ulicą w dół i dochodzimy do tablic informacyjnych budynku. Jest to obiekt noszący nazwę „dom Dozoru Hutniczego” lub „dom Dozorcy”.

Sfotografuj tabliczkę informującą o historii obiektu.

Zadanie 2

Podążamy dalej w dół ul. Pileckiego. Po prawej mijamy dąb – pomnik przyrody. Idziemy dalej i zatrzymujemy się przy kapliczce św. Barbary, patronki naszej  wycieczki.  Zrób zdjęcie kapliczki od strony dębu – pomnika przyrody.

Po wykonaniu zadania idziemy dalej w kierunku ul. Na Szlakowisku. Lewą stroną tej ulicy dochodzimy do parku linowego i innych atrakcji. Szukamy srebrzystego pojazdu z dawnej huty.

 

Zadanie 3

Sfotografuj odszukany pojazd oraz „sztuczną górę’’, czyli hałdę żużla z wielkiego pieca. Do czego służył sfotografowany sprzęt ?

 

Zadanie 4.

Wracamy na ul. Marszałka Piłsudskiego. Przechodzimy na drugą stronę. Uwaga na samochody! Podchodzimy do wejścia do muzeum. Szukamy małej tablicy na ogrodzeniu muzeum z historią obiektu. Zrób zdjęcie tablicy. Jak brzmi pełna nazwa muzeum znajdującego się na terenie Wielkiego Pieca?

 

Zadanie 5.

Wracamy na chodnik przy ul. Marsz. Piłsudskiego. Idziemy w dół ulicy. Dochodzimy do pomnika upamiętniającego akcję oddziału AK pod dowództwem A. Hedy „Szarego” (07.08.43.). Mijamy pomnik i przechodzimy tunelem pod nasypem kolejowym. Zatrzymujemy się przy prawej barierce nieistniejącego przepustu kanału wielkopiecowego. Waszym zadaniem jest sfotografować pozostałość koryta kanału Wielkiego Pieca (widoczna za barierką). Do czego służyła linia kolejowa, pod którą przechodziliśmy?

Zadanie 6.

Po przejściu przez przepust skręcamy w ul. Wielkopiecową (w prawo). Idziemy wzdłuż ogrodzenia muzeum. Dochodzimy do bramy wjazdowej na terenie muzeum gdzie doskonale widać charakterystyczne dwa świerki i komin. Sfotografujcie je.

Zadanie 7.

Idziemy dalej ul. Wielkopiecową. Dochodzimy do ul. Radomskiej. Na skrzyżowaniu przechodzimy na drugą stronę. Przechodzimy przez przejazd kolejowy. Po prawej stronie stoi żeliwny krzyż. Zatrzymujemy się i robimy mu zdjęcie. A może ktoś z Was umie przetłumaczyć łacińską sentencję, która widnieje na krzyżu?

Zadanie 8.

Dalej idziemy ul. Radomską w kierunku zapory na rzece Kamiennej. Na zaporze zatrzymujecie się i robicie zdjęcie zapory i zalewu.

 

To już koniec naszych zadań i zagadek. Mamy nadzieję, że nie były one trudne ani, że nie zmarzliście za bardzo! Teraz czekamy na Wasze zdjęcia i odpowiedzi.

 

 

Szczegółowy regulamin:

  1. Organizatorem gry miejskiej „Śladami Świętej Barbary” jest Park Kultury w Starachowicach z siedziba przy ulicy Radomskiej 21.
  2. W grze może wziąć udział każdy mieszkaniec gminy
    Starachowice (osoby nieletnie tylko i wyłącznie pod opieka rodziców/opiekunów), które w dniach od 4.12.2021 do 4.01.2022 przejdą ustaloną ścieżką gry miejskiej, a następnie prześlą rozwiązanie zadań i stosowną zgodę na wykorzystanie przez Organizatora zdjęć drogą mailową. Można spacerować pojedynczo lub w grupach/rodzinnie – max 5 osób.
  3. Udział w grze jest bezpłatny, gra ma charakter aktywnego spaceru, nie ma znaczenia kolejność odwiedzanych punktów.
  4. Warunkiem gry jest zapoznanie się z regulaminem i zakresem zadań do wypełnienia, następnie przejście po mieście wg wyznaczonej trasy i rozwiązanie zadań.
  5. Zadania należy dokumentować za pomocą zdjęć wykonanych aparatem lub telefonem komórkowym.
  6. Zdjęcia i odpowiedzi jak i zgodę należy wysłać do 4.01.2022r. do godz. 24.00 na adres w tytule wiadomości pisząc „Gra miejska”, w wiadomości załączamy zdjęcia oraz podajemy odpowiedzi imiona, nazwiska i wiek uczestników gry oraz adres zamieszkania, telefon, adres mailowy. Dołączamy do tego podpisaną zgodę na wykorzystanie zdjęć – w przypadku osób nieletnich wypełniają ją rodzice/opiekunowi prawni.
  7. Grupy powyżej 5 osób nie będą brane pod uwagę przy ocenianiu wyników gry.
  8. Komisja powołana przez Organizatora wyłoni zwycięzców i nagrodzi ich upominkami – oceniane będą zarówno poprawne odpowiedzi jak i kreatywność fotografii.
  9. Rozstrzygnięcie gry miejskiej nastąpi 7.01.2022r.
  10. Wszelkie sporne sprawy rozstrzyga Organizator, który zastrzega sobie możliwość anulowania gry miejskiej jeśli zajdą ku temu przesłanki.

 

zgoda foto

Autorem gry jest Radosław Płusa.

 

Leave a Comment