Finałowy koncert XXXII Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej i Kameralnej im. S. Ratusińskiego w Starachowicach zbliża się wielkimi krokami.
Już 31 października o godzinie 19:00 w Kościele pw Świętej Trójcy przy ul. Kościelnej wystąpią:

– Łukasz Długosz – uznany przez międzynarodowych krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą. Koncertuje
jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Carnegie Hall, w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthauswe Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saaloraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd, jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Walerij
Giergijew, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal czy Mirosława Jacka Błaszczyka. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Koncert wykonywał m.in w Nowym Yorku, Pekinie, Doha, Berlinie, Paryżu, Londynie, Rydze,
Koblenz, Helsinkach.
W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z
London Symphony Orchestra z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina.
Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków,
przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia
artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich.
🎼 Małgorzata Zalewska
Jest jedną z niewielu harfistek koncertujących na kilku rodzajach harf (harfa współczesna celtycka, harfa elektryczna i barokowa arpa doppia).
Solistyczny debiut artystki miał miejsce w Filharmonii Narodowej w
Warszawie w 1994r.
W latach 1994 – 2010 współpracowała z Warszawską Operą Kameralną realizując partie basso continuo (arpa doppia „Estee”) oraz pracując m.in. z Jean-Claude Malgoire, Władysławem Kłosiewiczem, Olgą Pasiecznik oraz Dariuszem Paradowskim.
Wzięła udział w kilku autorskich programach telewizyjnych poświęconych muzyce harfowej (1996,1997, 2010, 2018) oraz dokonała telewizyjnej rejestracji recitalu wykonywanego na Festiwalu w Radziejowicach pod patronatem Jerzego Waldorffa i uznanego przez niego za najlepszy koncert tego Festiwalu (TVP2, 1998), recitalu Impresje wykonywanego na Międzynarodowym Festiwalu w Łańcucie (TV Polonia, 1999), Koncertu na
harfę̨ i flet C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonywanego na Festiwalu Mozartowskim w Warszawie (TVP1 i TVP2, 1996, 1999, 2001) oraz prezentacji fragmentów z projektu „Master and Margarita” (TVP1 2007, ComCast 2009).
W 2005 ukazała się płyta artystki “Harp Solo” wydana przez DUX, a
zrealizowana w całości ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2007 miała miejsce premiera suity koncertowej “Master&Margarita” na harfę i orkiestrę symfoniczną, skomponowanej specjalnie dla artystki przez Garego Guthmana, oraz ukazała się wysoko oceniona przez recenzentów płyta CD pod tym samym tytułem (DUX). Program ten był z sukcesem wykonywany wielokrotnie w Polsce, Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie.
W lutym 2018 odbyła się premiera skomponowanego przez Garego Guthmana koncertu na harfę i orkiestrę symfoniczną „Concerto Romantico”. Utwór ten jest z sukcesem wykonywany w wielu polskich filharmoniach.
Artystka przez ostatnie 20 lat reprezentuje Polskę poza granicami na częste zamówienia Min. Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezydenta i Premiera RP.
Patronatem honorowym nad wszystkimi koncertami objęli:
– Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek,
– Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Babicki.

Leave a Comment