„Więzi i węzły” czyli wystawa malarstwa z najwyższej półki już w piątek on-line w Parku Kultury.
Park Kultury z powodzeniem kontynuuje zapoczątkowane w zeszłym roku wystawy on-line. Do tej pory za pomocą internetu mieliśmy okazję obejrzeć niepowtarzalne zdjęcia, ilustracje, grafiki i obrazy artystów związanych ze Starachowicami. Ostatnia wystawa to wystawa dr Marcina Słowika – Wilczyńskiego „Pomiędzy konstrukcją a emocją”. Tym razem Marcin Słowik – Wilczyński wystąpi w roli nie tylko artysty ale i kuratora, zaprosił bowiem do wzięcia udziału w wystawie swoich znajomych, przyjaciół, absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Teresę Kotkowską – Rzepecką, Alicję Marię Bieske – Matejak, Jadwigę Magryś – Borowiec, Sylwię Krupińską, Magdalenę Suszek – Bąk, Elżbietę Zrobek i Witolda Boguszewskiego.
Teresa  Kotkowska – Rzepecka – urodziła się w 1948 roku w Słoneczniku na Warmii. Studiowała na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. W. Taranczewskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – dyplom z wyróżnieniem w 1973 roku. W 1975 roku podjęła pracę pedagogiczną na Wydziale Malarstwa w ASP w Krakowie.  Jako profesor zwyczajny prowadziła  pracownię malarstwa   oraz wypromowała dziewięcioro doktorów w zakresie malarstwa. Uprawia malarstwo, zorganizowała około 60 indywidualnych wystaw w muzeach i galeriach  m.in.: w Warszawie,  Krakowie, Morągu, Rzeszowie, Nowym Sączu,  Miechowie, Krzeszowicach,  Kielcach, Łodzi, Radomiu, Olkuszu, Szydłowcu, Gorlicach, Krośnie, Olsztynie, Opolu, Czeladzi, Zakopanem, Myślenicach, Nysie. Uczestniczyła w ponad 260 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą m.in.: w Wielkiej Brytanii,  Francji, na Węgrzech, wielokrotnie w  USA,  Szwecji , Niemczech, Irlandii, na Ukrainie, Chorwacji, Warszawie,  Krakowie,   Wrocławiu,  Katowicach,  Rzeszowie, Szczecinie,  Ostrowcu Świętokrzyskim, Tarnobrzegu,  Toruniu, Łodzi, Będzinie, Krakowie. Była wielokrotnie nagradzana za twórczość i dydaktykę oraz jest siedmiokrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki .
W 2005 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
W roku 2018 otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – za osiągnięcia dydaktyczne.
2018 – otrzymała Srebrny Medal „ Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
2018 – odznaczona Medalem Złotym – za długoletnią służbę
Jej prace znajdują w zbiorach muzealnych, galeriach BWA, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Prace w zbiorach: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – Kraków, Muzeum ASP Kraków, Muzeum Diecezjalne – Rzeszów, Sztuka Polska –  oddział w Krakowie, w Nowohuckim Centrum Kultury – Kraków, w galeriach BWA w Opolu, Olsztynie, w Urzędach Miasta Krakowa, Myślenic, w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii „COR AEGRUM” w Krakowie, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, w  kolekcji Wyższej Szkoły Filozoficzno – Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Ważniejsze nagrody: 1975 r. III nagroda na Konfrontacjach Środowisk Plastycznych w Krakowie; 1976 r. I nagroda: Sztuka dla Krakowa; 2000 r. wyróżnienie na V Jesiennym Salonie Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim; 2004 r. I wyróżnienie honorowe na Salonie Zimowym w Krakowie. Za rok 2008 – nominowana do najlepszej wystawy w galeriach krakowskich. 2016 – III nagroda na 13 Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Alicja Maria Bieske – Matejak – urodziła się i mieszka w Warszawie. Studia artystyczne  na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni malarstwa prof. J. Orbitowskiego 2006,  potem studia doktoranckie na tym wydziale w pracowni malarstwa prof. T. Kotkowskiej – Rzepeckiej , doktorat obroniony 2012; obecnie  adiunkt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Uprawia malarstwo z elementami collage, interesuje ją sztuka natury, pejzaż współczesny, krajobraz  o rozległych, dalekich wglądach, a także materia przyrodnicza świata. Zorganizowała 7 wystaw indywidualnych w Krakowie i Warszawie; udział w około 40 wystawach zbiorowych  w kraju i za granicą,  plenerach malarskich, a także w ponad 10  zagranicznych wyjazdach artystyczno – badawczych organizowanych przez ASP w Warszawie.
Jadwiga Magryś – Borowiec ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, następnie studia licencjackie – Pedagogika i Wychowanie Plastyczne – w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Studia magisterskie w Instytucie Artystycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Stanisława Białogłowicza. Ukończyła studia podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej. Następnie ukończyła studia doktoranckie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Była zatrudniona jako nauczyciel rysunku i malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie oraz w Galerii „U Jaksy” w Miechowie. Obecnie pracuje jako instruktor rysunku i malarstwa w NCK w Krakowie. Uprawia rysunek i malarstwo.
Sylwia Krupińska – rzeszowianka. Urodzona w 1984. Doktor Sztuki w dziedzinie sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne; ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Ukończyła Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego dyplomem w pracowni malarstwa oraz aneksem w pracowni rysunku. Specjalistka Architektury Wnętrz. Posiada międzynarodowe doświadczenie w zakresie konserwacji dzieł sztuki, szczególnie malarstwa. Swoją twórczość prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Wystawy indywidualne: 2017 – G2 A Arena Jasionka, Moje przestrzenie, 30 I – 5 III 2013 – Sylwia Wójcik Malarstwo, Moje przestrzenie, Łódź, 02 – 28 II 2012 – Galeria Sztuk różnych, Rzeszów, 4 – 26 XI 2011 – Galeria ARP w Krasiczynie, 1 – 20 XI 2010 – Transcendentalna Galeria Fenomen, Rzeszów. Ostatnie wystawy zbiorowe: 06.12.2019 Galeria BWA JATKI, Nowy Targ, Konfrontacja Frenetyków, 19.12.2018 Galeria TEST, Warszawa, W poszukiwaniu przestrzeni, 07.06.2018 Galeria Centrum NCK, Kraków, 10+1 Zapatrzeń, 11.04.2018 Galeria Lufcik, Warszawa, 10+1 Zapatrzeń, 26.04.2018 Galeria BWA Rzeszów, 10+1 Zapatrzeń, 12.2017.- 15. 01. 2018 Widzenia, Solvay, Kraków, 12.01. 2017, Widzenia , BWA Rzeszów.
Magdalena Suszek – Bąk – w 2008 r. ukończyła Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Tadeusz Gustawa Wiktora, oraz pracowni rysunku prof. Marleny Makiel – Hędrzak i prof. Stanisława Góreckiego. Studentka Środowiskowych Studiów Doktoranckich ASP w Krakowie, w pracowni malarstwa prof. Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej. W 2014 r uzyskała tytuł doktora sztuki. W latach 2008/2009 oraz 2011/2013 pracowała na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadząc zajęcia dydaktyczne z rysunku i malarstwa.  Przynależy do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Elżbieta Zrobek – urodzona w 1959 roku w Czeladzi. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Studiowała naElżbieta Zrobek Uniwersytecie Śląskim, na Wydziale Artystycznym w Cieszynie. Dyplom w zakresie malarstwa sztalugowego uzyskała w pracowni prof. Jagody Adamus i dr. Adama Molendy. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie malarstwa w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej oraz unikatowego papieru czerpanego pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod opieką artystyczną prof. Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków okręg katowicki. Zrealizowała 30 indywidualnych wystaw malarstwa oraz obiektów z unikatowego papieru czerpanego z materii organicznej. Uczestniczyła w około 100 prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą m. in. USA, Rosji, Francji, Niemczech, Anglii. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i tworzy autorski, unikatowy papier ręcznie czerpany.
Witold Boguszewski – urodził się w roku 1965. Absolwent Tarnowskiego Liceum Sztuk Plastycznych. W 1988 roku podjął studia na kierunku artystycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej, obecnie Akademia Jana Długosza w Częstochowie, gdzie w 1992 roku obronił pracę dyplomową pod kierunkiem prof. Mariana Jarzemskiego. W latach 2007 – 2015 studiował na Wydziale Malarstwa  krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w ramach Studiów Podyplomowych (2007-2009) i Środowiskowych Studiów Doktoranckich w pracowni prof. Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej, które ukończył uzyskaniem stopnia doktora sztuk pięknych w roku 2015. Uczył się też języka chińskiego i chińskiej kaligrafii w krakowskim Instytucie Konfucjusza.
Dr Marcin Słowik – Wilczyński – urodzony w 1973 roku w Starachowicach.
W latach 1994-1999 studia w Instytucie Pedagogiki i Psychologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, kierunek pedagogika specjalna.
W latach 1998-2003 studia w Katedrze Sztuki Politechniki Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Dyplom w pracowni malarstwa u prof. Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego, aneks w pracowni rysunku u prof. Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego
oraz w pracowni grafiki warsztatowej u prof. Krzysztofa Wyznera. W latach 2004-2006 studia podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom w pracowni malarstwa u prof. Janusza Orbitowskiego aneks w pracowni rysunku u prof. Marka Szymańskiego, w pracowni tkaniny artystycznej u prof. Lilli Kulki oraz w pracowni interdyscyplinarnej u prof. Zbigniewa Bajka. Absolwent Środowiskowych Studiów Doktoranckich w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Malarstwa w  pracowni malarstwa prof. Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora sztuki. Zrealizował 16 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w około 50 prezentacjach grupowych. Twórczość w zakresie: malarstwa, rysunku, kompozycji przestrzennych.

Link do wystawy:https://youtu.be/hDx_zV7oYXY

Leave a Comment