11.10.2020r. o godzinie 19.00 w Kościele p.w. Wszystkich Świętych (ul. Świętej Barbary 1) dla starachowickiej publiczności zagrają Leszek Kołodziejski (akordeon) i Robert Stefański (klarnet). Koncert będzie nosił tytuł „Kameralnie”, a usłyszymy w nim utwory m. in. Bacha i Brahmsa.

Leszek Kołodziejski – akordeonista, solista i kameralista, aranżer, kompozytor, muzyk sesyjny. Urodzony w 1981 roku w Starachowicach. Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (dyplom w 2005 roku z wyróżnieniem w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego).

AKADEMIA MUZYCZNA W ŁODZI AKORDEONIŚCI fot.Dariusz Kulesza

Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych w kategoriach solowych jak i kameralnych. Do najważniejszych należą: III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli (Chorwacja, 2007), II nagroda oraz Nagroda specjalna w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Gdańsku (2005), I nagroda w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (2004, 1998, 1997), III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2003), V nagroda w X Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Arrasate Hiria” w Arrasate-Mondragôn (Hiszpania, 2002), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Coupe Mundiale 2002’ w Kopenhadze, I nagroda oraz Nagroda specjalna w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego w Czechowicach-Dziedzicach (2002), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (2002, 1999), I nagroda oraz Nagroda specjalna w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Popradzie (2001).

Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2009), Stypendiów Artystycznych Ministra Kultury w latach 1997, 1999, 2003 i 2005.

W dorobku posiada nagrania płytowe z muzyką kompozytorów polskich. Występował podczas Festiwalu Warszawska Jesień, Fiesta della Musica w Rzymie, Spring Voices w Moskwie, Jesiennego Festiwalu Muzycznego w Czechowicach-Dziedzicach „Alkagran”, Festiwalu Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście w Katowicach, Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi, Bydgoskim Festiwalu Laureatów Konkursów Muzycznych, Sesji „Musica Moderna” w Łodzi i wielu innych. Jako solista i kameralista koncertował z orkiestrami Filharmonii Łódzkiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Kaliskiej, Gorzowskiej i Świętokrzyskiej.

Jednym z elementów jego drogi zawodowej jest improwizacja. Wielokrotnie brał udział w projektach multimedialnych, teatralnych z muzyką improwizowaną na żywo. Istotne w ostatnim czasie projekty symfoniczne, które współtworzy z wokalistką Izą Połońską i których jest aranżerem miały swoje wykonania z orkiestrami symfonicznymi w Częstochowie, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Kielcach, Koszalinie, Płocku, Lublinie, Łodzi.

W 2017 roku wraz z akordeonistą Eneaszem Kubitem wystąpili z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia podczas inauguracji na 60. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień wykonując utwór circulatio Artura Zagajewskiego.

Również w 2017 roku ukazała się płyta Works z jego kompozycjami kameralnymi, wydana przez Akademię Muzyczną w Łodzi. W 2018 roku wydawnictwo DUX opublikowało płytę Pejzaż bez Ciebie z piosenkami Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, na której oprócz partii akordeonu i aranżacji Leszka Kołodziejskiego wystąpili: Iza Połońska – wokal i muzycy z Polish Cello Quartet. Premiera krążka odbyła się w Narodowym Forum Muzycznym we Wrocławiu.

W 2012 roku uzyskał stopień doktora, a w 2019 r. doktora habilitowanego sztuki. Obecnie pracuje w macierzystej uczelni.

Robert Stefański – klarnecista, urodzony w 1981 roku w Zgierzu. Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie klarnetu s.w. Ryszarda Ryczla (dyplom z wyróżnieniem) oraz studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu prof. Andrzeja Janickiego.

Swoje umiejętności doskonalił podczas licznych kursów pod kierunkiem prof. Mieczysława Stachury i prof. Diethelma Kühna, a także u innych znakomitości artystycznych tj.: Eduard Brunner, Oriol Romani, Matthias Müller, Florent Hëau, Antonio Soiote, Valter Vitek, Mirosław Pokrzywiński, Jan Jakub Bokun, Arkadiusz Adamski, Aleksander Romański.

Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in.: Konkurs Młodego Muzyka w Szczecinku (1994, 1996), Ogólnopolskie Przesłuchania Instrumentów Dętych w Olsztynie (2000), Ogólnopolski Konkurs Muzyki Francuskiej w Łodzi (1999), Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi (finalista – 2002, 2008), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2007, 2010), Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim (1995, 2001, 2003).

Współpracuje z Polską Operą Kameralną, orkiestrą Camerata Mazovia, Polską Operą Kameralną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej oraz Filharmonią Łódzką. Dokonał kilkudziesięciu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów. Bierze udział w pracach jury konkursów instrumentów dętych i zespołów kameralnych. Prowadził szkolenia dla nauczycieli w Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych, a także liczne kursy oraz warsztaty klarnetowe dla uczniów i nauczycieli.

Jako solista występował z Big Bandem Akademii Muzycznej w Łodzi, Orkiestrą Muzyki Nowej, orkiestrą Akademii Muzycznej w Łodzi, orkiestrą Camerata Mazovia i Filharmonią Łódzką. Dokonał nagrań dla Radia Łódź oraz Programu II Polskiego Radia. Jego nagrania, poświęcone twórczości F. Poulenca, J. Brahmsa, B. K. Przybylskiego, T. Szczepanika, S. Zamuszki znajdują się na płytach wydanych przez Akademię Muzyczną w Łodzi oraz w kronice „Warszawskiej Jesieni”.

W 2012 roku uzyskał stopień doktora sztuki, a w 2017 stopień doktora habilitowanego. Obecnie zatrudniony jest na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi oraz w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Zgierzu.

Obaj muzycy od wielu lat współtworzą duet, który ma w swoim dorobku wiele koncertów oraz prawykonań. Koncertowali w Czechowicach-Dziedzicach, Łodzi, Wrocławiu, Zgierzu, Piotrkowie Trybunalskim, a także Starachowicach. Współpraca w ramach działań akademickich zaowocowała nagraniami utworów łódzkich kompozytorów tj.: Sławomir Kaczorowski, Jolanta Smolska, Leszek Kołodziejski.

Program koncertu „Kameralnie”:

  1. Leszek Kołodziejski – Anthill
  2. Béla Kovács – Sholem-alekhem, rov Feidman!
  3. Anton Dworzak – Humoreska
  4. Johann Sebastian Bach – Aria na strunie g
  5. Izaak Albeniz – Asturias (akordeon solo)
  6. Johannes Brahms – Taniec węgierski
  7. Leszek Kołodziejski – Animation Movies
  8. Vittorio Monti – Czardasz.

    Wstęp wolny!

AKADEMIA MUZYCZNA W ŁODZI AKORDEONIŚCI fot.Dariusz Kulesza

Leave a Comment