Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Starachowice oraz Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek zapraszają na obchody 77 rocznicy rozbicia aresztu niemieckiego przez oddział Antoniego Hedy „Szarego”.
Gdy Niemcy aresztowali żołnierzy „Szarego” w sierpniu 1943 roku rozegrała się batalia o uwolnienie więźniów przetrzymywanych w Starachowicach. W każdej chwili mogła zapaść decyzja o likwidacji więzienia i zamordowaniu przetrzymywanych, dlatego Antoni Heda podjął ryzykowną decyzję o próbie odbicia uwięzionych. Akcja miała miejsce w nocy z 6 na 7 sierpnia 1943 r. W jej wyniku udało uwolnić się blisko 70 więźniów, w większości żołnierzy AK. Rozbicie aresztu zapisało się w kartach historii jako akcja brawurowa, również dlatego, że było to zupełnie bezkrwawe, dokonane bez jednego wystrzału wydarzenie.
W niedzielę 9 sierpnia 2020r. w Kościele p.w. Świętej Trójcy w Starachowicach (ul. Kościelna 12) o godz. 12.45 zbiorą się poczty sztandarowe, o godz. 13.00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji Antoniego Hedy i jego żołnierzy. Następnie będzie można indywidualnie złożyć kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie (ul. Piłsudskiego) gdzie od godz. 11.00 będzie wystawiona honorowa warta.

Leave a Comment