7 maja (sobota) o godz. 17.00 w Parku Kultury wielkie święto muzyki i tańca – jubileusz 30-lecia Teatru Muzycznego nad Kamienna „Starachowian”.

Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie” to jedna z najdłużej działających w Starachowicach formacji artystycznych. W gronie założycieli i opiekunów tworzących zespół byli wybitni choreografowie, muzycy i animatorzy kultury, m.in. Tadeusz Suchodolski, Janusz Dąbrowski, Henryk Bartosik, Jerzy Kopeć.
Większość członków zespołu wywodzi się z założonego  w 1954 roku Zespół Pieśni i Tańca „Starachowianie” przy Zakładowym Domu Kultury, a zmieniając w 1991 roku formułę działalności przyjął nazwę „Teatr Muzyczny nad Kamienną” i otrzymał swoją siedzibę w Domu Nauczyciela dzięki staraniom Krzysztofa Pecelta. Następnie kontynuował swoją działalność w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej dzięki przychylności Ryszarda Wróbla. Potem powrócił do dawnego budynku ZDK – Starachowickiego Centrum Kultury, obecnie Parku Kultury w Starachowicach.
Zespół skupiał i skupia wyłącznie amatorów – miłośników i entuzjastów tańca, śpiewu, folkloru i narodowych tradycji. Co warto podkreślić, „Starachowianie” to grupa nie tylko tancerzy ale po prostu przyjaciół, którzy pasją do szeroko pojętej ludowości zachwycają pokolenia swoich dzieci i wnuków, a także wierną i liczną starachowicką publiczność. Zespół wielokrotnie współpracował ze zmarłym niedawno Witoldem Zapałą – legendarnym choreografem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze. Po dziś dzień korzysta z układów przygotowanych przez byłą tancerkę „Mazowsza” Małgorzatę Włoczkowską, która specjalnie dla starachowickiej grupy opracowała unikatowe choreografie.
W 2010 roku Zespół powrócił do swojej pierwotnej nazwy Teatr Muzyczny nad Kamienną „Starachowianie”.
W repertuarze zespołu znajdują się układy choreograficzne tańców narodowych i ludowych oraz obrazki sceniczne związane z folklorem miejskim i biesiadnym.
Teatr koncertował w wielu ośrodkach w kraju oraz za granicą: w Belgii, Bułgarii, Niemczech, Rosji, Węgrzech, Słowacji, Ukrainie i Francji.
Barwne bogate stroje, oryginalne przyśpiewki i dynamicznie wykonywany repertuar sprawiają, że występ teatru oczarowuje licznie zgromadzoną na każdym koncercie publiczność.
W dorobku Teatru są m.in.:
– udział w Międzynarodowych Targach „Kultura – Turystyka” w Brukseli,
– koncerty w Niemczech, Francji, Ukrainie,
– koncerty z okazji świąt państwowych i regionalnych, uroczystości patriotycznych.
Warto dodać, że „Starachowianie” corocznie są zapraszani do gminy Zakrzewo na Festiwal Zespołów Folklorystycznych „Z Przytupem” oraz dożynki.
Twórczość Teatru została wysoko oceniona przez władze centralne, wojewódzkie i samorządowe o czym świadczą liczne odznaczenia i uhonorowania, m. in.: Odznaka Tysiąclecia Państwa Polskiego, Odznaki „Za zasługi dla Kielecczyzny” i Złota Odznaka Związku Zawodowego Metalowców, nagrody i dyplomy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Kieleckiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Prezydenta Miasta Starachowice oraz prestiżowe odznaczenie – Medal Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”.
Obecnie „Starachowianie” to ponad 20 osób – zarówno tych pamiętających pierwszy skład, jak i zupełnie nowych, którzy dopiero rozpoczęli swą przygodę z tańcem. Kierownikiem artystycznym, choreografem i prowadzącą zajęcia jest Małgorzata Wyderska – wieloletnia tancerka i solistka zespołu.

Podczas koncertu 7 maja zobaczymy zarówno dobrze znane choreografie jak i całkiem nowe układy przygotowane specjalnie na jubileusz. Wstęp wolny!!!

Jubileusz  pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego  Prezydenta Miasta Starachowice i Starosty Starachowickiego

Leave a Comment